Porosenko visszautasítja a hadiállapot bevezetését

 A háborús helyzet kihirdetésével járó hátrányok mellett eltörpülnének annak vitathatatlan előnyei, és azon igyekezeteiket is aláásná, hogy a szakadárokat terrorszervezetnek nyilvánítassák nemzetközi közösségen belül.
Kapcsolódó cikkek

Az ukrajnai politikai erők és parlamenti frakciók egyre hevesebben követelik, hogy az ország keleti régióiban vezessen be végre hadiállapotot az elnök, mert így végre lehetőség nyílna az ukrán reguláris hadsereg belföldön történő bevetésére. A jelenleg folyó terrorellenes műveletekben ugyanis csupán a belügyi haderőhöz tartozó nemzeti gárda, az önkéntesekből verbuválódott önvédelmi zászlóaljak vehetők igénybe az alkotmányos előírások értelmében.

Petro Porosenko azonban egyértelművé tette egy hivatalosan kihirdetett háborús helyzet hátrányait. Mint mondotta, a kelet-ukrajnai régiókban zajló harci cselekmények sikerének szempontjából életbevágóan fontos a kormánycsapatok fegyverekkel és egyéb katonai eszközökkel történő folyamatos ellátása. Márpedig a nemzetközi jogszabályok hadiállapot idején tiltják az érintett országba irányuló fegyverszállításokat. „Nekünk pedig ezt a háborút meg kell nyernünk” – szögezte le az ukrán államfő.

„Azonkívül hadiállapot idején az IMF sem adhat pénzt” – fűzte hozzá Porosenko. „Erre bezzeg nem gondolnak azok, akik a háborús helyzet kihirdetését sürgetik.”

További következmény, hogy a hadiállapot esetén az ellenséges felet is meg kell nevezni, akiket attól kezdve szintén megilletnek bizonyos jogok. Ukrajna éppen ezért most azon fáradozik, hogy a nemzetközi közösség terrorszervezetnek nyilvánítsa az úgynevezett donyecki és luganszki népköztársaságok fegyveres bandáit, amelyek ezáltal törvényen kívülivé válnak, és amelyek fegyverellátása vagy bármilyen formájú támogatása attól kezdve emberiség elleni bűntettnek számít.