Öles léptekkel rohanunk az autokrácia felé

A mögöttünk álló kvótanépszavazás miatt újra el kell gondolkodni a magyar demokrácia mint fogalom létjogosultságán.

„Orbán-Magyarország jellegzetességei rendszert alkotnak, mert hatnak egymásra, kölcsönösen erősítik egymást. Mindegyik vonás közös törekvés szolgálatában áll: a vezető csoport és azon belül is a legfőbb vezető, Orbán Viktor hatalmának erősítését és bebetonozását, leválthatatlanságát.”
(Kornai János – Még egyszer a „rendszerparadigmáról)

*

2015 őszén Körösényi András, a Magyar Tudományos Akadémia doktora egy konferencián azt elemezte, miféle rendszerben élünk.

Szerinte ez nem is rendszer, hanem rezsim, két ok miatt.

  1. Minden egyes változás egyetlen emberhez, Orbán személyéhez köthető.
  2. Ideiglenes az egész, úgy, ahogy van és erősen kétséges az is, hogy képes a konszolidációra és a kiigazításokra. Ha mégis, nem biztos, hogy azokat túlélné Orbán.

Az „inkább rezsim, mint rendszer” megállapítás mellett Körösényi még egy fontos dologról beszélt. Az autoriter kormányzás közel sem egyenlő az autoriter rendszerrel.

Az előbbi valóság, az utóbbi még nem.

De 2015 ősze óta eltelt egy év.

A mögöttünk álló kvótanépszavazás miatt – ami Kis János szerint inkább csak népszavaztatás, mert semmi másról nem szólt, hogy bebizonyítsa, „a vezérben testesül meg a népakarat” – újra el kell gondolkodni a magyar demokrácia mint fogalom létjogosultságán.

Ugyanis a népszavazás valóban a demokrácia fokmérője, de azt Kis is leírta, a népszavazásnak álcázott akármi az autokrácia eszköze.

Kornai János, az amerikai Harvard és a magyar Corvinus 88 éves professor emeritusa hat évvel ezelőtt írta le először, hogy Magyarországon a demokrácia több fontos alapintézményét is szétrombolják. A HVG-nek adott mostani interjújában pedig kijelentette:

felülkerekedett egy autokratikus hatalom.

Kornai a Közgazdasági Szemlébe írt tanulmányában össze is hasonlítja, mitől demokrácia a demokrácia, mitől autokrácia az autokrácia és mitől diktatúra a diktatúra.

Demokráciákban az elsődleges jellemzők szerint:

Ugyanez autokráciákban:

Diktatúrákban pedig:

Vannak másodlagos jellemzők is, amivel közelebb juthatunk ahhoz, hogy épp miben élünk, hol tartunk.

A demokráciákban:

Autokráciákban:

Diktatúrákban:

*

Orbán Viktor 2007-ben Tusnádfürdőn azt mondta, „egyszer kell majd nyernünk, de akkor nagyon”. Nyertek, 2010-ben. Nagyon. Kétharmaddal. A miniszterelnök tíz éve nem kapott ki, 2006 óta minden népszavazást, választást megnyert, egészen 2016-ig.

Akkor a népszavazáson kikapott, azóta 2018-ra készül, újra nagyot nyerne.

Mert, ahogy Kis János írta a Magyar Narancsban:

„az autokraták nem adnak esélyt a bukásnak.”

Kiemelt kép: felvonulás 1954. május 1-jén a mostani Ötvenhatosok terén, Fortepan