A csalók harmada cégvezetőként dolgozik

A KPMG nemzetközi felmérése szerint a csalások 44 százalékát valamilyen gyanú vagy panasz alapján tárták fel, több mint ötödükre pedig vezetői felülvizsgálat során derült fény.

A vállalatok nem használják ki a technológia adta lehetőségeket a csalások elleni küzdelemben, holott a legtöbb esetben éppen ez az a terület, ami elősegíti azok elkövetését – hívja fel a figyelmet a tanácsadó cég 78 országra kiterjedő, 750 esetet vizsgáló tanulmányában.

A Global Profiles of a Fraudster című kiadvány szerint proaktív elemzéseket nagyon ritkán végeznek a cégek csalásmegelőzés céljából; mindössze az esetek 3 százalékára derül fény ily módon.

A csaló „új arca”

Csoportos elkövetés

Kettős szerep

„A technológia egyrészt a megelőzés eszköze lehetne, másrészt gyakran a csalók segítője – előreláthatólag csak tovább növekszik” – figyelmeztet a KPMG International szakértője.

„A technológia fejlődésével párhuzamosan annak illetéktelen célú felhasználása is egyre kifinomultabb. Miközben a csalók számára evidens, hogy technológiai eszközöket alkalmazzanak, a cégek nem tesznek eleget azért, hogy az ezekben rejlő lehetőségeket kihasználják a megelőzésében. A veszélyazonosító rendszerek működtetése és az adatelemző módszerek használata elengedhetetlen feltétele a rendellenes vagy gyanús esetek feltárásának” – tette hozzá Phil Oswalt.

A felmérés szerint a technológiai eszközök általi visszaélések esetében elmondható, hogy 24 százalékban hamis vagy félrevezető információkat szerepeltettek a számviteli nyilvántartásokban, 20 százalékban e-mailben vagy egyéb üzenetküldő platformon osztottak meg hamis vagy félrevezető információkat, 13 százalékában pedig informatikai rendszerekhez szereztek illetéktelen hozzáférést.

Egyre több a lehetőség kínálta, opportunista csalás

Az ilyen esetek többségét (61 százalékot) a belső kontrollok gyengesége miatt követték el, és a probléma egyre súlyosabb. Az elkövetés lehetőségét ugyanakkor a szigorú szabályozás sem zárják ki teljesen, hiszen sok esetben a csalók kikerülik a kontrollokat. A kutatás szerint a csalások 16 százalékánál megkerülték ezeket a szabályokat, további 16 százalékuknál pedig egyszerűen figyelmen kívül hagyták őket.

Az adatokat a KPMG tagvállalatai 2013 márciusa és 2015 augusztusa között csalási esetek tanulmányozása során gyűjtötték.