300 ezer forint alá esett az átlagkereset

Az adat sokak számára lehet frusztráló, hiszen a magyarok többsége nem keres ennyit.
Kapcsolódó cikkek

Májusban a bruttó átlagkereset 296 100 forint volt, 12,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – adta hírül a KSH.

A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá az állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással, írták.

Az adat relatív gyengébb az áprilisi átlagkeresetnél, amely bruttó 303 ezer forint volt.

10-ből 7 magyar fizetése bőven elmarad a bruttó 303 ezer forinttól
Az átlagkeresetet inkább csak a kevés jól kereső húzza fel.

Mit tükröz az átlagkereset?

A 300 ezres átlagkereset sokak számára lehet frusztráló, hiszen a magyarok többsége nem keres ennyit. A valós fizetési viszonyokhoz közelebb áll a bérek medián értéke, mint az átlagkereset. A medián értéke kutatások szerint a magyar fizetések esetében általában legalább 20 százalékkal alacsonyabb, mint az átlag.

A magyar fizetések medián értéke nagyjából 240 ezer bruttó, azaz 150-160 ezer nettó, kedvezmények nélkül.

A mediánt úgy képzik, hogy a kereseteket sorba állítják, és megnézik, mi van a sor közepén. A KSH nem közöl mediánértéket, mert nincsenek olyan adataik, amelyekből ki tudnák számolni (a statisztikai hivatal ömlesztve kapja a kereseti adatokat a vállalkozásoktól és az államigazgatástól).

Jelentős növekedés

Ezzel együtt Magyarországon az elmúlt 14 évben jelentősen nőttek a fizetések. Ezt a változást mutatja meg az alábbi ábra havi nettóban számolva: