NGM: a kormány továbbra is kész beavatkozni az üzemanyagpiacon

Felszólították az üzemanyagkereskedőket, hogy az üzemanyagáraknak a szomszédos országok átlagára alatt kell lennie.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki pénteken, amelyben azt írták: a kormány felszólítja az üzemanyagkereskedőket: az üzemanyagáraknak a szomszédos országok átlagára alatt kell lennie.

A tárca közlése szerint Magyarországon most a 95-ös oktánszámú benzint átlagosan 610 forintért, dízel üzemanyagot pedig átlagosan 629 forintért lehet literenként vásárolni. A Központi Statisztikai Hivatal ma közzétett adatai szerint a szomszédos országokban a benzin átlagára 606 forintot, a gázolaj átlagára 611 forintot ért el.

Mindez azt jelenti, hogy a ma a magyar családoknak többet kell fizetni az üzemanyagért, mint a szomszédos országok lakosai: a benzin 4 forinttal, a gázolaj 18 forinttal drágább. A kormány álláspontja továbbra is változatlan: elfogadhatatlan és igazságtalan, hogy a magyar családok többet fizessenek az üzemanyagért, mint a szomszédos országok lakosai

– írták a minisztériumi közleményben. Hozzátették: a Nemzetgazdasági Minisztérium a KSH jelentése alapján megállapította, hogy mind a benzin mind a gázolaj esetében csökkenteni kell az árakat. Ezért a kormány felszólítja az üzemanyagkereskedőket, hogy térjenek vissza a korábbi hónapok gyakorlatához és áraikat mérsékeljék a szomszédos országok átlagára alatti szintre. Végül hangsúlyozták:

ellenkező esetben a kormány továbbra is kész beavatkozni az üzemanyagpiacon.

A KSH egyébként azt írta pénteken, június 28-án kísérleti statisztikájában, az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb (június 24-i) adatai alapján:

Valamint arra is kitért a statisztika, hogy az előző heti adathoz képest:

A jelentésben azt is részletezik, mely országokhoz képest hogyan állunk. Magyarországhoz képest a régiós országok közül

Csütörtöki cikkünkben részletesen foglalkoztunk a témával, megállapítottuk, hogy nagyjából az önkormányzati és EP-választás idejéig masszívan csökkentek a hazai üzemanyagárak, utána azonban felfelé mentek. Valamint hogy éppen a voksolást követően módosított a Mol az árváltozás-közzététel menetrendjén is, így első pillantásra úgy tűnik, mintha az elmúlt hetekben „felülről” rángatták volna a benzin- és dízelárakat. Kiderült azonban, hogy egészen másról volt szó. Az elmúlt két hét és az azt megelőző időszak árváltozásai csakis a kőolaj- és kőolajtermék-jegyzésárakkal, illetve a forint/dollár árfolyamváltozással magyarázhatók a megszólaló szakértő szerint.

Kapcsolódó
Miért pont a választások után szaladt el az üzemanyagár?
Trendforduló történt a kőolajpiacon, amit kormány éppen „megúszott”.