Otthonfelújítási támogatás: Mutatjuk, mi lehet a legnehezebben teljesíthető feltétel

Június 17-én megjelent az Otthonfelújítási Program végleges pályázati kiírása. Több feltétel, előírás is változott az eredeti tervekhez képest, módosult például az is, hogy mikortól kell az adott ingatlanban élnie az igénylőnek. A Bankmonitor szakértőinek véleménye alapján nem véletlenül nyúltak hozzá ehhez az előíráshoz, ugyanis a legtöbb érdeklődő ezen a feltételen bukott el.

Az otthonfelújítási támogatás indulására rengeteg család várt, a bejelentést követően azonban számos részletszabály még nem volt egyértelmű. Június 17-én jelent meg a végleges pályázati kiírás, amely számos kérdést tisztázott. Sőt, bizonyos korábban megismert feltételek változtak is. Ilyen például a beköltözés dátumára vonatkozó előírás.

A változás alapján megfelelő az is, ha az igénylő közeli hozzátartozója – házastárs, szülő, nagyszülő, gyermek, unoka, testvér – él az ingatlanban. Sőt, az is rendben van, ha az igénylő épp most vásárolja meg a felújítandó házat. Ebben az esetben elvárás, hogy az adásvételi szerződést július elsejéig megkössék. (Természetesen a támogatási szerződés aláírásának feltétele, hogy a tulajdonjogot bejegyezzék, illetve beköltözzön az ingatlanba az igénylő.) Akik most, vagy a jövőben keresnek házat, azoknak tehát nem lesz elérhető a lehetőség. A dátum kitolása, illetve a közeli hozzátartozói könnyítés viszont a portál szakértői szerint fontos lehet. Volt például érdeklődő náluk, aki olyan ingatlanra használta volna ki a kedvezményt, ami részben a tulajdonában van, de a szülei laknak benne.

A legtöbb problémát beköltözés határideje okozza

A portál által készített kalkulátorral az érdeklődők ellenőrizhetik, hogy jogosultak-e a támogatásra. A kérdéses kalkulátor adatai alapján pedig a legtöbben azon buktak el, hogy nem éltek kellő ideje az adott ingatlanban.

Több mint 15 ezer kalkulációt végeztek el a kalkulátorral – az érdeklődők 12,36 százaléka nem élt a kérdéses ingatlanban 2024. május elseje óta, vagyis az eredeti elvárások alapján nem voltak jogosultak a támogatásra. A portál erre alapozva mondja, nem véletlenül nyúlhattak hozzá pont a beköltözési előíráshoz.

A második leggyakoribb probléma az ingatlanok építési évével volt: az érdeklődők 6,55 százaléka nem felelt meg az erre vonatkozó előírásnak (ez azonban még mindig csak a fele annak, ahányan a legtöbb gondot okozó beköltözési feltételen elbuktak).

Íme a pontos elvárások, előírások, és hogy mi változott a feltételeknél:

A munkálatokhoz is részben hozzányúltak: a négy alapvető cél nem változott, ugyanakkor kibővült az elvégezhető részmunkák köre. Ezek közül mindenképpen érdemes kiemelni, hogy a víz-levegő hőszivattyú fűtési rendszer kiépítése bekerült a támogatott munkálatok közé. (Eredetileg csak a gázfűtési rendszer korszerűsítése, a modern gázfűtési rendszer kiépítése szerepelt a támogatott tevékenységek között.) A munkálatokra vonatkozó feltételnek a portálon kalkulálók 4,55 százaléka nem felelt meg.

A portál szakértői úgy vélik, az elvárások módosításával elképzelhető, hogy többen lehetnek jogosultak a támogatásra.

Kihangsúlyozták, statisztikájuk csak azt mutatja meg, hogy a kérdésre adott válaszok alapján az érdeklődők hány százaléka nem jogosult a kedvezményre. Azt nem mondja meg pontosan az eredmény, hogy összességében hányan voltak jogosultak a támogatásra. (Előfordulhat, hogy egy érdeklődő több előírásnak sem felelt meg.)

Otthonfelújítási támogatás számokban

Az összeg egy része vissza nem térítendő támogatás, egy része pedig kamatmentes kölcsön. (A pontos arány függ az ingatlan elhelyezkedésétől, az igénylő jövedelmétől és az energiamegtakarítás mértékétől.)

Pályázni 2024. július elsejétől lehet, a pályázat végső határideje 2025. december 31. (gázfűtési rendszer korszerűsítése esetén 2024. december 31.).

A portál szakértői arra számítanak, hogy a végső határidőnél hamarabb el fog fogyni a keret. Innen nézve is érdemes lehet sietni, meg azért is, mert a keretösszeg meglehetősen karcsú a korszerűsítendő ingatlanok számához képest. A Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) számítása szerint az 1991 előtt épült családi házak közül mintegy 1,3 millió darab (a teljes lakásállomány 28 százaléka) jöhet szóba a pályázaton. Mivel meghirdetett keretösszeg legfeljebb 20 ezer családi ház energetikai korszerűsítésére lesz elegendő, így a megcélzott ingatlanállomány mindössze 1,55 százaléka lehet nyertes a pályázaton.