Létfontosságú lehetett a 13. havi nyugdíj a nyugdíjasok megélhetéséhez

A vásárlóerő megőrzéséhez nagyon kellett.

Az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérése alapján, melynek keretében időről időre megnézik, hogy egy 21 termékből álló bevásárlás mennyibe kerül, az derült ki, hogy hogy

Megnézték azt is, hogyan állt a nyugdíj vásárlóerehe az utóbbi években.

Mint felidézték, 2021 elején 3 százalékkal emelték a nyugdíjakat, amit novemberben 1,2 százalékos nyugdíj-kiegészítés követett. A kormány a 13. havi nyugdíjból egyhetit (ez az éves nyugdíjhoz viszonyítva 2,08 százaléknak felel meg) még 2021 februárjában épített vissza, míg a választások előtt a maradék háromheti részt is visszaadta az időseknek, ami az éves szintű ellátás 6,25 százalékát teszi ki. 2022 során egy 5 százalékos év eleji nyugdíjemelést egy júliusi 3,9 százalékos, majd egy novemberi 4,5 százalékos nyugdíj-kiegészítés követett. A tavalyi évben pedig a 15 százalékos januári nyugdíjemelés után egy novemberi 3,1 százalékos kiegészítés érkezett.

Három év távlatából vizsgálva az árak és a nyugdíjak emelkedését arra jutottak, hogy a juttatások 13. havi nyugdíj nélkül 40,1 százalékkal, míg ennek beszámításával 52,8 százalékkal nőttek.

A 13. havi nyugdíj nélkül számított emelés két év alatt 35,2 százalékot, míg az ezt is tartalmazó emelés 43,6 százalékot tesz ki.

Ezért írták, hogy összességében ki kell jelenteni, a 13. havi nyugdíj két lépéses visszaépítése létfontosságú volt ahhoz, hogy az időskori juttatások megőrizhessék vásárlóerejüket, ám hosszabb távon, három évet vizsgálva jelentős reálnyugdíj-emelkedést nem hozott.

Kapcsolódó
Megvan, mikor reccsenhet meg a magyar nyugdíjrendszer
A mostani nyugdíjrendszer napjai meg vannak számlálva.