Rekordkiadást jelent idén az élelmiszerimport

Felpörgött a globális élelmiszer-kereskedelem, történelmi rekordot dönthet mind értékében, mind mennyiségében – olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) új jelentése.
Kapcsolódó cikkek

Míg az élelmiszerek világkereskedelme „figyelemre méltó stabilitást mutatott a koronavírus-járvány nehézségei ellenére”, a hirtelen élelmiszer- és energiaár-drágulás jelentős kihívást jelent a szegényebb országok és fogyasztók számára, akik jövedelmük nagyobb hányadát fordítják ezen alapvető szükségletekre – áll az élelmezési kilátásokban.

A FAO várakozásai szerint a világ élelmiszerimport-számlája minden idők legnagyobbja lesz idén és meghaladja az 1,75 billió dollárt, ami 14 százalékos éves növekedést jelent. A növekmény oka a nemzetközileg kereskedett élelmiszer-alapanyagok magasabb ára és a szállítmányozás költségének megháromszorozódása.

A fejlődő térségek felelősek a kiadások 40 százalékáért, összesített élelmiszer-kiadásaik várhatóan 20 százalékkal nőnek 2020-hoz képest. Ennél nagyobb is lehet a növekedés az alacsony jövedelmű, élelmiszer-deficittel küzdő országok esetében inkább az árak megugrása, mint a mennyiségi emelkedés miatt. Ezen országokban az alapvető élelmiszerek (gabonafélék, állati eredetű zsírok, növényi olajok és olajos magvak) ára hirtelen kilőtt, míg a fejlett országokban a nagyobb értékű élelmiszerek (zöldségek, gyümölcsök, halászati termékek, italok) adják a drágulás velejét.

A FAO évente kétszer megjelenő élelmezési kilátásai a piaci kereslet és kínálat helyzetéről ad képet a legjelentősebb élelmiszerek vonatkozásában, továbbá a legfontosabb várható piaci trendekről és a szállítmányozási költségekről. A legfrissebb jelentés külön fejezetet szentel a mezőgazdasági anyagárak gyors emelkedése hatásainak, főleg annak, hogy milyen hatása van az energiaárak emelkedésének az élelmiszerárakra, és annak várható kihatásáról a globális élelmiszer-biztonságra.

Főbb megállapítások: