Közgazdászok: a rendszer nyerteseinek osztozniuk kell a válságkezelés terheiben

Úgy látják, az Orbán-kormány nem a legnehezebb helyzetben lévőknek segített.

Áprilisban tizenöt magyar közgazdász azt javasolta a kormánynak, hogy a koronavírus-járvány nyomán kibontakozó gazdasági válság kezelésekor  közvetlen költségvetési juttatásokkal törekedjen a munkahelyek megőrzésére, a szociális válság kezelésére. Szerintük csak találgatni lehet, hogy az Orbán-kormány a Romániától az Egyesült Államokig húzódó konszenzussal ellentétben miért nem a legnehezebb helyzetbe kerülteknek segített, de az eredmény ismert: a térségben a magyar gazdaság esett vissza a legnagyobb mértékben, a második negyedévben 13,6 százalékkal. Mindeközben megugrott az infláció, különösen a létszükségleti cikkek árai nőttek, például az élelmiszereké. A visszaesés a legrosszabb helyzetben élőket sújtja a legnagyobb mértékben – írják most, majd részletesen is elemzik az elmúlt hónapok válságkezelését.

Bihari Péter, Bod Péter Ákos, Chikán Attila, Felcsuti Péter, Győrffy Dóra, Király Júlia, Mellár Tamás, Nagy Zoltán, Oblath Gábor, Palócz Éva, Petschnig Mária Zita, Prinz Dániel, Riecke Werner, Scharle Ágota és Vértes András ezután a válságkezelés javítása érdekében a következőket javasolja:

Végül megjegyzik, a szolidaritás nem merülhet ki egyes ágazatok ötletszerű megadóztatásában és más ágazatok nagymértékű támogatásában. A jelenlegi rendszer nyerteseinek – a társadalom legfelső rétegeinek – érdemi szerepet kell vállalniuk a válságkezelés terheiben.

Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a győri Audi-gyárban 2020. június 15-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd