A Századvég 3 százalék feletti növekedést jósol idénre és jövőre is

AZt sem zárják ki azonban, hogy akár 4 százalék fölé kússzon fel a mutató.
Kapcsolódó cikkek

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a magyar gazdaság a 2016-os 2 százalékos növekedés után 2017-ben és 2018-ban is ennél jelentősebb bővülést érhet el. Ennek mértéke idén 3,6, jövőre 3,4 százalékos lehet. (Mint írtuk, a Pénzügykutató jövőre 4 százalék feletti növekedést prognosztizált.)

A növekedés motorja előrejelzésük szerint idén és jövőre is a fogyasztás, valamint a beruházás lehet. A fogyasztás bővülését a lakosság rendelkezésre álló jövedelmének növekedése okozza, ami a kedvező munkaerő-piaci folyamatokra (csökkenő munkanélküliség, növekvő bérszínvonal) vezethető vissza.

Szemben tehát a válság előtti időszakkal, a fogyasztás bővülése nem a lakosság aránytalan eladósodásából ered.

Ez azt is jelenti, hogy míg az 1970 és 2010 közötti időszakban – 40 év alatt – a nettó reálbér 28 százalékkal nőtt Magyarországon, addig 2010 és 2018 között, 8 év alatt reálértelemben várhatóan összesen 40 százalékkal emelkedik, figyelembe véve a családi adókedvezmény bevezetését is.

Amint látható, a nettó export várhatóan sem idén, sem jövőre nem tud hozzájárulni a gazdaság növekedéséhez, mivel a belső kereslet bővülése magasabb behozatalt indukál.

A Századvég  Gazdaságkutató Zrt. várakozásai szerint a Magyar Nemzeti Bank – hasonlóan az Európai Központi  Bankhoz – 2017-ben nem változtat az alapkamat szintjén. Ezzel szemben a Fed már több lépésben emelte az amerikai alapkamat szintjét, és ez a tendencia folytatódik is. 2018-tól a növekvő infláció és a külföldi jegybankok kamatemelései miatt már lehet, hogy szigorításra kényszerülhet a hazai jegybank is. Ennek kapcsán meghatározó az EKB monetáris politikája. A Gazdaságkutató várakozásai szerint azonban az esetleges kamatemelések ellenére az alapkamat szintje továbbra is alacsony maradhat.

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági előrejelzését egyaránt övezik pozitív és negatív kockázati tényezők.

A Gazdaságkutató várakozásai szerint a növekedés a vártnál nagyobb, akár 4 százalékot is meghaladó lehet, míg egy kedvezőtlenebb pálya esetében (például kedvezőtlen időjárás miatti rosszabb mezőgazdasági teljesítmény, vagy a vártnál magasabb olajárak miatt) az előrejelzettnél szerényebben alakulhat. Az alappályánál kedvezőbb növekedéshez hozzájárulhatnak például a következő tényezők: