Köddé vált milliárdok a világ tőzsdéin

A nyugat-európai trendet követve a magyar tőzsde is hatalmasat zuhant kedden. A BUX kétéves mélypontra került.
Kapcsolódó cikkek

Kisebb fellélegzés után újra a pánik lett az úr kedden a világ tőzsdéin. Jelentősen gyengültek a nyugat-európai börzék irányadó mutatói. Óriási eladási hullám söpör végig a tőkepiacokon. A frank árfolyama megállíthatatlanul száguld. Az új rekord 264 forint fölött van.

A piacokon eluralkodó pánik a magyar börzén is megtette a hatását. Bár nagy meglepetésre pluszban nyitott a BUX, másfél órával később már hatalmas zuhanásban volt az index, és 11 óra körül kétéves mélypontra került. A magyar tőzsdén milliárdok párologtak el. A nagypapírok közül a MOL 134, az OTP pedig 53 milliárd forintot veszített csak ma értékéből. A BUX délben 18.080,50 ponton állt, ami a hétfői záró értékéhez képest 1.031,91 pontos, 5,4 százalékos csökkenés, a keddi nyitásnál 1.073,92 ponttal alacsonyabb.

Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője az MTI-nek elmondta: a keddi kereskedés elején volt némi megnyugvás a piacokon, később azonban ismét előtérbe kerültek azok a vélemények, amelyek szerint nem történt előrelépés az esést kiváltó ügyekben, vagyis a nagy “adóssághegyet görgető” államok továbbra sem dolgoztak ki olyan megoldásokat, amelyek tompíthatnák a feszültséget. A befektetők egyelőre azzal számolnak, hogy az Egyesült Államok és a dél-európai államok egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, és a növekvő kötvényhozamok miatt fenntarthatatlan pályán mozognak. Ráadásul jelentősen romlottak a növekedési kilátások is.

A szakértő hangsúlyozta: a keddi esés mértéke sokkoló, és egyelőre nem tudni hol lesz a vége a csökkenésnek. A kisbefektetők is “pánikolnak”, és elkezdték kivenni pénzüket saját befektetési alapjaikból, az alapkezelők pedig ahhoz, hogy teljesítsék ezeket a pénzkivételi igényeget, kénytelenek eladni a piacon. Elsősorban ez az oka annak, hogy a talpraállás lassú – vélekedett a szakértő. Szerinte várható némi megnyugvás a piacokon, de kérdés, hogy ez mekkora visszapattanásra lesz elegendő.

Ádám Zoltán, a DZ Bank budapesti elemzési részlegének vezetője elmondta: a Budapesti Értéktőzsde teljesítményére a negatív nemzetközi hangulat mellett az is rányomja a bélyegét, hogy Magyarországot sérülékeny gazdaságként tartják számon a befektetők, elsősorban a magas külső- és államadóssága miatt. Ezenkívül az elmúlt bő egy év “gazdaságpolitikai vonalvezetése vegyes piaci fogadtatásra talált”. Ez a két tényező azt eredményezi, hogy egy ilyen “éles piaci helyzetben” a piaci szereplők bizalmatlanok Magyarországgal szemben.

Bár a fizetési mérleg pozitív tartományban van, mégis veszélyeztetett országként tartják számon hazánkat, mivel fokozottan támaszkodik külső forrásokra, ez pedig árfolyamesés és pesszimista nemzetközi környezet esetén különösen előtérbe kerülhet.