Európa optimistán látja a pénzügyi válságot

Évekig tartó nehézségeket jósolt a brit gazdaságban szombaton közölt nyilatkozatában a brit pénzügyminiszter. Az euróövezeti jegybank (EKB) vezetője ugyanakkor a piaci és elemzői hangulatnál jóval derűlátóbb előrejelzést adott a valutauniós gazdaság közeljövőbeni teljesítményéről.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter a szombati The Times által közölt terjedelmes interjúban a nagybani globális likviditási válság egy évvel ezelőtti kezdete óta az eddigi legpesszimistább brit kormányzati véleménynek adott hangot, mondván: karácsonykor a legtöbben még abban reménykedtek, hogy ez év őszére javulás lesz, most már azonban a legtöbben látják, hogy a helyzet “ennél sokkal komolyabb”.

Darling szerint a brit gazdaság “nagyon-nagyon nehéz időszakot” él át. Elismerte: nem tudja megmondani, hogy mindez meddig tart.

Nagy-Britannia nincs recesszióban

Kijelentette ugyanakkor: Nagy-Britannia jó eséllyel még a 2010-ben esedékes következő választások idején is “szenvedni fog”.

A pénzügyminiszter szerint azonban Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – nincs recesszióban, és jó helyzetben van a gazdasági megtorpanás “kezeléséhez”.

Független londoni elemző házak ebben nem ennyire bizonyosak.
A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) által csaknem ötezer brit vállalat bevonásával elvégzett legújabb felmérés azt jelezte, hogy a brit feldolgozó és szolgáltató szektor egyes mutatói “történelmi mélységekben”, az 1990-es évek elejének recessziója óta nem látott szinteken járnak.

Ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, a brit gazdaságot “már csak egyetlen negyedév választja el” a technikai recessziótól.

0,5 százalékos GDP-növekedést várnak

Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző háza – által Londonban e héten kiadott, augusztusra szóló világgazdasági prognózis a fejlett ipari gazdaságok közül a brit növekedési kilátást rontotta a legsúlyosabb mértékben: a cég Nagy-Britanniában jövőre már csak 0,5 százalékos GDP-növekedést vár az eddig jósolt 1,5 százalék helyett.

Darling a szombaton közölt Times-interjúban alig burkoltan a bankrendszert tette felelőssé a kialakult helyzetért, mondván: a mostani problémákat az okozta, hogy túl sok bank “igen magas vezetői szinten sem fogta fel” a vállalt kockázatok mértékét.

Az EKB vezetője derülátó

Az euróövezeti jegybank elnöke azonban változatlanul derűlátó. Jean-Claude Trichet a szombati Financial Timesban megjelent nyilatkozatában kijelentette: az euróövezeti gazdaság az idei második-harmadik negyedévben ugyan “gödörbe került”, de utána “fokozatos visszatérés” vérható a “mérsékelt ütemű” növekedéshez.

Trichet nem ejtette ki a “recesszió” szót, független londoni elemzők azonban már igen. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által kiadott heti világgazdasági makrofolyamat-elemzések legutóbbi összeállítása úgy fogalmazott, hogy az euróövezet a “recesszió szélére” került.

A ház elemzői azzal számolnak, hogy az euróövezeti GDP-érték a második negyedév egészében 0,5-1,0 százalék közötti mértékben visszaesett, a harmadik negyedévben zéró növekedés lesz, és mindössze “marginális” felfutás valószínű a negyedikben.

Címkék: makro