Kézi: hatgólos vereség a románoktól

Katasztrofális első félidőt követően feljavult a magyarok játéka a románok elleni csoportmeccsen, de a végső győzelemre is esélyesnek tartott rivális, már nem engedte ki a kezéből a győzelmet.

A mindössze 20 percig jól játszó magyar női kézilabda-válogatott 31-25-re kikapott a végső győzelemre is esélyes román csapattól a kínai világbajnokság csoportkörének 3. fordulójában.

Herr remek védéseivel kezdődött a fontos mérkőzés, igaz, a magyarok is több helyzetet kihagytak, az első gólra 6 percet kellett várni. Mátéfi Eszter együttese nyugodott meg előbb, és emberhátrányban 3-1-re ellépett. Amikor jött az újabb kiállítás, a románok egyenlítettek, kisvártatva pedig fordítottak (5-4). Ez lendületet adott nekik, és 7-5-nél – amikor támadásban kevés volt az elképzelés – Mátéfi időt kért. Lecusanu és Stanca nem torpant meg, szórta a gólokat, miközben Tóth Tímea büntetőt rontott.

A magyarok 8 percig nem találtak be, így 12-6 lett az állás. Szucsánszki hagyott ki hétméterest, a románok viszont nem hibáztak, könnyedén hatoltak át a védőfalon. Három másodperccel a szünet előtt Herr óriási potyagólt kapott, saját kapujába húzta be a már kivédett labdát.

Fordulás után több poszton is cserélt Mátéfi. Bulath bennmaradt, és gyorsan duplázott, aztán büntetőjét kivédte Ungureanu. A támadások valamelyest feljavultak, de a gyors ellenfél nem adott esélyt a védőknek: főleg Neagu volt elemében, hol átlövésből, hol a falon áttörve volt eredményes. Ahogy elkezdtek könnyelműsködni a románok, kapitányuk időt kért (39. perc: 20-14).

A védekezés fokozatosan feljavult, elől pedig Tóth Tímea szinte egy személyben sziporkázott, majd felzárkóztak hozzá a többiek. A 44. percben már csak 20-18-ra vezettek a románok. Az utolsó negyedóra Szabó kiállításával indult, a két perc során 24-21-ra módosult az állás. Lecusanut nem tudták megállítani a védők, már 11 találatnál járt ekkor. Herr helyett Pastrovics állt be, de ő sem tudott segíteni.

nyilatkozatok

Mátéfi Eszter, szövetségi kapitány: “Szerettünk volna meglepetést okozni, nagyon sajnálom, hogy nem sikerült. Az elején a nyitott védekezésünk nem jött be, nagyon jó játékosok voltak a túloldalon, akik rögtön tudtak a mi játékunkhoz alkalmazkodni. Vezetésünk után, amikor láttuk, hogy semmi sem jön össze, sajnos, hitehagyottá vált az együttes, elillant az önbizalom. A szünetben sikerült valamennyire rendezni a sorokat, ezt bizonyította a második félidő is, ahol 20-11-ről 20-18-ra tudtunk felzárkózni, ám ez nagyon sok erőnket felemésztette, ezzel együtt nincs szégyenkeznivalónk. Úgy gondolom, amit lehetett, megtettünk. Sajnálom a négy kihagyott büntetőt, ez is benne van a játékban. Az elején rengeteget kellett emberhátrányban védekeznünk, a játékvezetők talán kissé szigorúan osztották a kiállításokat. Jót fog tenni a szünnap, a norvégok ellen sem szeretnénk feladni, de igazából – ahogyan azt előre sejteni lehetett – a japánok elleni meccs lesz a sorsdöntő. Továbbra is az a célunk, hogy jussunk tovább a csoportból.”

Tóth Tímea: “Ha pozitívan szeretném nézni az eseményeket, akkor a második félidei játékra lehet alapozni. Az első félidőt nagyon sajnálom, küzdésben akadtak gondjaink, meg talán túlságosan is tiszteltük az ellenfelet. A románok a vb egyik esélyesei, nem történt semmi jóvátehetetlen. Az elkeserítő volt, amikor 9 góllal vezettek, de onnan is fel tudtunk állni. A kihagyott büntetőkről annyit, hogy nagy önbizalommal, magabiztosan mentem oda a második büntetőmhöz is – kapufa lett, sajnálom. A vereség nem a kihagyott heteseken, hanem az első félidőben nyújtott játékunkon múlott. Továbbra is szeretném, ha bejutnánk a legjobb nyolc közé, szerintem mindez nem kivitelezhetetlen. A keddi pihenőnapon is edzeni fogunk, és kielemezzük a hibákat. Szeretném, ha az otthon értünk szurkolók se csüggednének, szorítsanak nekünk továbbra is, mert szükségünk van a biztatásra. Nagyon jó lenne emelt fővel hazatérni Kínából.

Kedden szünnap lesz, szerdán pedig az olimpiai és Európa-bajnok, az előző vb-n ezüstérmes norvég együttes lesz az ellenfél. Amennyiben papírforma-eredmény születik, akkor a szerdai, japánok elleni meccsen dől el, hogy a magyarok a legjobb 12 közé kerülnek-e, vagy pedig az alsóházban (13-24. hely) folytatják.

női világbajnokság, csoportkör, 3. forduló

C csoport:
Románia-Magyarország 31-25 (16-7)

Gól: Lecusanu 12/5, Neagu 6, Stanca 5, Varzaru 4, Puscasu 3, Fiera 1, illetve Tóth T. 7, Bulath 6/1, Szucsánszki 4, Szabó 4, Vérten 2, Zácsik 1, Bódi 1

Norvégia-Chile 44-15 (21-7)
Japán-Tunézia 31-31 (16-14)

Az állás: 1. Norvégia 6 pont (114-59), 2. Románia 6 (119-70), 3. Magyarország 4, 4. Tunézia 1 (81-100), 5. Japán 1 (78-102), 6. Chile 0