Hiller: a kultúra a válságkezelés legmodernebb formája

Az oktatási és kulturális miniszteri posztra újrajelölt Hiller István szerint bár a minisztériuma nem tartozik az elsődleges válságkezelő tárcák közé, de úgy hiszi, hogy a kultúra a válságkezelés legmodernebb formája, amely nem a felületi sérüléseket, hanem a mélyrétegeket képes gyógyítani. A kultuszminiszter bizottsági meghallgatásán az eddig elindult programok folytatására is ígéretet tett.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium megkezdett programjai folytatódnak, így továbbra is kiemelt területként kezelik a kulturális vidékfejlesztést: az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (IKSZT) elnevezésű projekt keretében így 2011-re a százas nagyságrendet is eléri majd az 5000 fősnél kisebb települések megújult közösségi házainak száma.

A pécsi polgármesterek elvesztésével nem lehetett számolni

A külföldi kulturális megjelenésben sem várható változás. Folytatódnak az idei New York-i és washingtoni magyar évad rendezvényei, Japánban szeptemberben kezdődik a magyar kulturális hónap, a Római Magyar Akadémia három és fél éves felújítási munkálatai pedig már május és június fordulójára befejeződhetnek.

Fotó: MTI

Az OKM négy nagy kulturális beruházást vett tervbe: a szentendrei Skanzen bővítésének folytatását, a budapesti Szépművészeti Múzeum térszint alatti bővítését és a Zeneakadémia, valamint a budai Vár rekonstrukcióját. Ez utóbbit azonban megtorpedózta az I. kerületi önkormányzat, amely nem engedélyezte a beruházást.

A 2010-es pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) programról szólva a miniszter elmondta: a tárcánál zökkenőmentesen zajlik a program-előkészítés, két polgármester három éven belüli elvesztését azonban nem lehetett előre látni; a baranyai város képviselőtestülete jelenleg sem tud dönteni több fontos kérdésről, polgármester hiányában.

Választási ciklusokon túlnyúló projektnek nevezte Hiller István a 2011-es magyar európai uniós elnökség kulturális programsorozatát. Mint fogalmazott: az EU-elnökség fél évének szorosan össze kell fonódnia a kultúra bemutatásával, ezért külön miniszteri biztost fog kinevezni a tervek koordinálására.

A megszorítás alól nem húzhatják ki magukat

Az Országgyűlés kulturális bizottsága előtt az OKM 2009-es költségvetésével kapcsolatos kérdésekre válaszolva Hiller István leszögezte: egyetlen terület sem vonhatja ki magát a költségvetés átrendezéséből, a kultúra és az oktatás védelmét azonban „messzemenően szem előtt fogja tartani”.

Az OKM nem tartozik „az elsődleges válságkezelő tárcák közé (…), de aki úgy gondolja, hogy kultúra nélkül lehet válságot oldani, annak köze nincs a XXI. századhoz”. „Mélyen hiszek abban, hogy a kultúra a válságkezelés legmodernebb formája, csak nem a felületi sérüléseket, hanem a mélyrétegeket képes gyógyítani” – fogalmazott.

Folytatódik a tárca Közkincs programja, a Magyar Állami Operaház idén is megkapja a korábban garantált 5,3 milliárd forintot, csak a tervezettől eltérő formában. A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) és a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány (MAK) köztestületként való egyesülésével kapcsolatban megjegyezte: az OKM támogatja, de meg kell győzni róla az igazságügyi tárcát is.

Hiller István úgy vélte, át kell rendezni a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) forrásbázisát, ellenkező esetben a szervezet 2-3 éven belül súlyos anyagi gondokkal fog küzdeni. A lépéshez azonban parlamenti összefogásra van szükség – tette hozzá.

A miniszter beszámolóját helyenként éles hangú vita követte. Halász János, a bizottság fideszes alelnöke kijelentette: Hiller István beszámolója „kérdések feltevésére sem érdemes”. Fedor Vilmos (MSZP) a kormánypárti honatyák támogatásáról biztosította a tárcavezetőt, de arra kérte, a jövőben „támaszkodjon jobban a képviselőkre”.

Címkék: kultúra