Megtalálták Hollywood atyjának tolcsvai szülőházát

Tolcsva községben megtalálták William Fox, eredeti nevén Fuchs Vilmos amerikai filmstúdió-alapító magyar szülőházát - mondta Bokor Pál író és filmrendező, aki részt vett a kutatómunkában.

Az amerikai filmgyártás megszervezése elsősorban két Magyarországról érkezett bevándorló, a Ricsén született Adolph Zukor (Zucker Adolf) és a tokaj-hegyaljai térségben fekvő Tolcsváról származó William Fox (Fuchs Vilmos) érdeme volt. Többek között Fox nevéhez fűződik a hangosfilmgyártás beindítása az amerikai filmiparban, neki köszönhető, hogy a filmhíradók 1925-ben megszólaltak.

A Petőfi utca 10. szám alatti kétszárnyas épület egyik fele ma önkormányzati tulajdonban áll, míg a másikban, ahol valaha a vegyeskereskedés működhetett, idős emberek laknak. Bokor Pál elmesélte: amikor ott jártak, az egyik lakó megerősítette, hogy abban a szárnyban gyermekkorában még utcára nyíló üzlethelyiség működött.

Fuchs Vilmos csupán kilenc hónapot töltött szülőházában. Édesanyjával apja után hajózott az Újvilágba, ahol 25 évesen megnyitotta első, rövid némafilmeket vetítő moziárkádját New Yorkban. Soha nem tért vissza szülőföldjére, de az 1920-as években elküldött egy híradófilmest Tolcsvára, és a felvételt rokonainak is megmutatta.

Az 1952-ben elhunyt William Fox tolcsvai szülőházának helyreállítása olyan emlékhely létrehozását tenné lehetővé, amely jelentős idegenforgalmi vonzerővel bírna. Bokor Pál szerint a Magyarországra látogató amerikai turisták a híres borvidék boraiért és neves szülöttéért bizonyára felkeresnék Tolcsvát. A közelmúltban épült tolcsvai bormúzeum emeletén Laurencsik Orsolya igazgató Fox-emlékszobák berendezését is tervezi.

Címkék: kultúra