Szabó István George Washington-díjas

Átadták az Amerikai Magyar Alapítvány (AHF) idei George Washington-díjait szerda este New Yorkban; Szabó István Oscar-díjas filmrendező, Richard C. Holbrooke volt amerikai ENSZ-nagykövet, a daytoni egyezmény kidolgozója és Bodák László cégvezető mérnök kapta meg az elismerést.

A hagyományok szerint az elegáns Waldorf-Astoria szállodában rendezett díszvacsorán nyújtották át a díjakat. A legrangosabb emigráns szervezetek közé tartozó, 1955-ben alapított AHF elismerésével minden évben azokat a sikeres amerikai magyarokat és a magyarság érdekében tevékenykedő amerikai személyeket jutalmazzák, akik a magyar névnek és kultúrának elismerést szereztek.

Az idén 46. alkalommal odaítélt George Washington-díj kapcsán az AHF kiemelte, hogy Szabó István nemzetközileg elismert rendező, számos elismerés birtokosa, egyebek mellett megkapta az Oscar-díjat és a Brit Filmakadémia díját, elnyerte Berlinben az Ezüst Medvét, a zsűri jutalmazta Cannes-ban és a Locarnói Filmfesztiválon is.

Richard C. Holbrooke egykori amerikai ENSZ-nagykövet volt a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békeegyezmény fő kidolgozója; később Bill Clinton elnök boszniai és koszovói különmegbízottja, 1993-94-ben németországi nagykövet volt. Holbrooke-nak szoros magyar kötődése van: felesége Kati Marton magyar származású amerikai újságírónő. A szerdai The New York Times úgy emlegette, mint aki esélyes arra, hogy Barack Obama új elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója legyen.

Bodák László 1985 óta vezeti a New York-i Laszlo Bodak Engineer, PC vállalatot. Korábban kommunikációs rendszermérnök volt a Grumman Aerospace cégnél, ő irányította az Apollo űrhajó holdraszálló egysége, a holdkomp kommunikációs hálózatánál, később a haditengerészet F14-es vadászgépeinél a hang- és adattovábbítási rendszerek fejlesztését. A díszvacsorán részt vett Somogyi Ferenc washingtoni magyar nagykövet és Polgár Viktor New York-i főkonzul is.

Az Amerikai Magyar Alapítványt magyar származású egyetemi tanárok és egyesületi vezetők hozták létre a magyar kulturális hagyományok ápolására és népszerűsítésére. Az alapítvány tevékenységének kiemelkedő eseménye a George Washington-díj átadása. A díjat az a Washington-szobor ihlette, amelyet Amerikába települt magyarok 1906-ban ajándékoztak Budapestnek. Elsőként Kármán Tódornak és Neumann Jánosnak (posztumusz) ítélték oda az elismerést 1961-ben. A további kitüntetettek között olyan nevek szerepelnek, mint Teller Ede, Wigner Jenő, Yehudi Menuhin, Szent-Györgyi Albert, továbbá Elie Wiesel, Andrew Grove, Tony Curtis, Bartók Béla és Göncz Árpád.

Címkék: kultúra