Három tökéletes csapat maradt

Az újabb vb-selejtező maratonin az angolok és az oroszok könnyedén, a németek és az olaszok nem kevés drukkal abszolválták a kötelezőt. Hollandia és Spanyolország rangadót nyert, ellenben folytatódik a portugál vesszőfutás.

A Máltán a három pontot kiizzadó magyarok selejtezőcsoportjában a 42. perctől tíz emberrel játszó albán labdarúgó-válogatott gólnélküli döntetlent ért el Portugália vendégeként.

A nem sokkal korábban becserélt Teli még a szünet előtt megkapta második sárgalapját, ám Albánia megfogyatkozva is ellenállt a steril hazai rohamoknak.

A 67. percben ugyan a kapufa is segítségére sietett a heroikusan védő Arjan Begajnak – Hugo Almeida volt az „elkövető” – összességében azonban megérdemelten rabolt pontot Arie Haan legénysége. A legutóbbi három selejtezőjén csupán két pontot gyűjtő Portugália nehéz helyzetbe került.

A nagyágyúk közül a németek is megszenvedtek Mönchengladbachban, az első félidőben ötlettelenül játszó Nationalelf mindössze Klose kósza helyzetét és Ballack lefordulást követő kemény lövését – Hennesey vetődve védett – tudta felmutatni.

A hazaiak a szünet után fokozták a ritmust, s mivel az addig is hatalmas munkát végző walesi középső védők lankadni látszottak, a vendéglátók egyre gyakrabban értek oda a kapu elé. Előbb Podolski passza után Trochowski lövésébe lépett bele Morgan az utolsó pillanatban, majd a csereként beálló Helmes járt hasonlóan – Carl Fletcher az utolsó pillanatban blokkolt.

Fletcher és Koumas kíséretében Podolski lő kapura (MTI)

Bellamy jókora helyzete – egy előre vágott labda után Westermann mellől lőtt, alig a bal kapufa mellé – után ismét a német lehetőségek sorjáztak. Remek összjáték után Schweinsteiger mulatott el egy helyzetet, majd a középpályás és müncheni klubtársa, Lahm próbálkozott távolról.

A 72. percben megtört a jég: Trochowski térült-fordult a baloldalon, egy testcsellel becsapta védőjét, majd remek mozdulattal a jobb felső sarokba emelt. Öt perccel később Ballack szabadrúgása pattant vissza a bal kapufáról. A hajrában nem esett több találat, a németek négy forduló után magabiztosan vezetik csoportjukat, a finneket két öngóllal (is) verő oroszok előtt.

Az 5. csoportban az Európa-bajnok spanyolok megnyertek egy csatát – de elveszítettek egy csillagot. Fernando Torres a 13. percben ugyanis megsérült – ekkor a házigazdák már vezettek Sonck góljával.

A vendégek azonban Sonck újabb nagy helyzete ellenére felálltak, s előbb Iniesta révén egyenlítettek, majd a hajrában Güiza és Villa remek koprodukciójának köszönhetően a győzelmet is megszerezték.

A négy találkozó után makulátlan mérlegű spanyolokat segíti a tallinni eredmény is – az észtek gól nélküli döntetlent játszottak a törökökkel.

Angliában Fabio Capellót és Rooneyt élteti szakma és sajtó egyaránt. Az olasz nagyon összerázta az angol társaságot, amely az első félidő 1-1-es eredménye ellenére – Gerrard góljára Sitko válaszolt – fölényben játszott Minszkben.

A liverpooli középpályás találatánál a passzt jegyző Rooney ugyanis a hajrában duplázott, s ezzel a hajrában Gerrard révén a kapufát is megdöngető angol csapat négy mérkőzés után – a spanyolokkal és az eggyel kevesebb mérkőzést játszó hollandokkal együtt – továbbra is százszázalékos: ez minden idők legjobb angol vb-rajtja.

A 7. csoportban a Bécsben könnyed diadalt aratő Szerbia és Litvánia vezet – három Eb-résztvevő, Ausztria, Franciaország és Románia előtt. A 8. csoportban viszont a címvédő Olaszország megerősítette pozícióját, Marcello Lippi legénysége elsősorban Aquilani remeklésének köszönhetően fektette két vállra a remek montenegrói csapatot.

Van Bommel öröme a norvégok elleni találat után (MTI)

A bulgáriai 0-0 után Lippi csupán egy helyen változtatott együttesén – Montolivót Aquilani váltotta. A húzás bevált. A Roma középpályása a 8. percben Pepe visszagurítása után talált a hálóba.

Az elégedetten hátradőlő házigazdákat Aquilani klubtársa, Vucinic büntette: a vérszemet kapó vendégek előbb Zverotic révén hagytak ki ordító helyzetet (Zambrotta a gólvonalról mentett), majd a Roma támadója lőtt a kapuba azok után, hogy alaposan megforgatta Chiellinit.

A világbajnok hamar reagált. De Rossi, majd Di Natale távolról próbálkozott, a vezetés visszaszerzése viszont ismét Aquilanihoz fűződött, akinek kapásból előtt labdájába beleért Tanasijevic – s így becsapta Poleksicet.

Térfélcsere után is az olaszok játszottak veszélyesebben, de a kapussal egyedül maradó Gilardino egyelőre nemzeti mezben meg sem közelíti firenzei formáját, míg Aquilani ívelése után De Rossi fejese a kapufán csattant.

Az állás:
1. Dánia 7 pont/3 mérkőzés (6-2), 2. Magyarország 7/4 (4-2), 3. Portugália 5/4 (6-3), 4. Albánia 5/4 (3-2), 5. Svédország 5/3 (2-1), 6. Málta 0/4

2. csoport

Görögország-Svájc 1-2 (0-1)
Gól: Hariszteasz (68.) ill. Frei (42., 11-esből), N’Kufo (77.)

Lettország-Izrael 1-1 (0-0)
Gól: Kolesznicsenko (89.) ill. Benajun (50.)

Luxemburg-Moldova 0-0

Az állás:
1. Görögország 9 pont/4 mérkőzés, 2. Izrael 8/4, 3. Svájc 7/4, 4. Lettország 4/4 (4-6), 5. Luxemburg 4/4 (3-7), 6. Moldova 1/4

3. csoport

Szlovákia-Lengyelország 2-1 (0-0)
Gól: Sestak (85., 86.) ill. Smolarek (70.)

Észak-Írország-San Marino 4-0 (2-0)
Gól: Gealy (30.), McCann (43.), Lafferty (55.), Davis (74.)

Csehország-Szlovénia 1-0 (0-0)
Gól: Sionko (61.)

Az állás:
1. Szlovákia 9 pont/4 mérkőzés, 2. Lengyelország 7/4 (6-4), 3. Szlovénia 7/4 (5-3), 4. Észak-Írország 4/4 (5-4), 5. Csehország 4/4 (2-2), 6. San Marino 0/3

4. csoport

Németország-Wales 1-0 (0-0)
Gól: Trochowski (72.)

Oroszország-Finnország 3-0 (1-0)
Gól: Pasanen (öngól, 23.), Lampi (öngól, 65.), Arsavin (88.)

Az állás:
1. Németország 10 pont/4 mérkőzés, 2. Oroszország 6/3 (6-3), 3. Wales 6/4 (4-3), 4. Finnország 4/3, 5. Azerbajdzsán 1/3 (0-2), 6. Liechtenstein 1/3 (0-8)

5. csoport

Észtország-Törökország 0-0

Belgium-Spanyolország 1-2 (1-1)
Gól: Sonck (7.) ill. Iniesta (36.), Villa (88.)

Bosznia-Örményország 4-1 (2-0)
Gól: Spahic (31.), Dzeko (39.), Muslimovic (55., 89.) ill. Minaszjan (85.)

Az állás:
1. Spanyolország 12 pont/4 mérkőzés, 2. Törökország 8/4, 3. Belgium 7/4, 4. Bosznia-Hercegovina 6/4, 5. Észtország 1/4, 6. Örményország 0/4

6. csoport

Fehéroroszország-Anglia 1-3 (1-1)
Gól: Sitko (28.) illetve Gerrard (11.), Rooney (50., 74.)

Horvátország-Andorra 4-0 (2-0)
Gól: Rakitic (16., 86.), Olic (32., 11-esből), Modric (76.)

Az állás:
1. Anglia 12 pont/4 mérkőzés, 2. Horvátország 7/4 (8-4), 3. Ukrajna 7/3 (4-1), 4. Fehéroroszország 3/3 (4-5), 5. Kazahsztán 3/4 (5-11), 6. Andorra 0/4

7. csoport

Ausztria-Szerbia 1-3 (0-3)
Gól: Janko (80.) ill. Kraszics (15.), Jovanovics (18.), Obradovics (24.)

Litvánia-Feröer-szigetek 1-0 (1-0)
Gól: Danilevicius (22.)

Az állás:
1. Szerbia 9 pont/4 mérkőzés (9-3), 2. Litvánia 9/4 (6-3), 3. Franciaország 4/3 (5-6), 4. Ausztria 4/4 (5-7), 5. Románia 4/3 (3-5), 6. Feröer-szigetek 1/4

8. csoport

Írország-Ciprus 1-0 (1-0)
Gól: Keane (5.)

Olaszország-Montenegró 2-1 (2-1)
Gól: Aquilani (8.), Tanasijevic (öngól, 28.) ill. Vucinic (18.)

Grúzia-Bulgária 0-0

Az állás:
1. Olaszország 10 pont/4 mérkőzés, 2. Írország 7/3, 3. Bulgária 3/3, 4. Montenegró 2/3 (3-4), 5. Grúzia 2/4 (2-5), 6. Ciprus 1/3

9. csoport

Izland-Macedónia 1-0 (1-0)
Gól: Gunnarsson (16.)

Norvégia-Hollandia 0-1 (0-0)
Gól: Van Bommel (63.)

A csoport állása:
1. Hollandia 9 pont/3 mérkőzés, 2. Skócia 4/3 (2-2), 3. Izland 4/4 (4-6), 4. Macedónia 3/3, 5. Norvégia 2/3