Megalázó vereséget szenvedett Federer

Fikarcnyi esélye nem volt a címvédő Rafael Nadal ellen a világelső Roger Federernek, aki megszorítani sem tudta a szettveszteség nélkül diadalmaskodó spanyol ellenfelét a francia nyílt teniszbajnokság férfi egyes döntőjében.

Nadal sorozatban negyedszer diadalmaskodott a Roland Garroson és ezzel pályafutása negyedik Grand Slam-tornáját nyerte meg. A mallorcai klasszis az idén játszmát sem vesztett Párizsban, és a döntőben 1 óra 51 perc alatt, három sima játszmában leteniszezte a svájci klasszist.

A nyitó szettet 35 perc alatt nyerte a spanyol játékos: a svájci klasszisnak esélye sem volt, ellenfele három alkalommal vette el az adogatását. Federer mindent megpróbált: játszott az alapvonalon, riválisa egy labdával “hosszabb” volt, beszáguldott a hálóhoz, erre a mallorcai úgy ütött el mellette, mintha nem is a világ talán legjobb szerva-röpte játékosa állt volna a másik oldalon.

A salakkirály (MTI/EPA)

A folytatásban Nadal “semmire” nyert adogatással kezdett, majd azonnal brékelte a svájcit. Federer azonban új erőre kapott: bámulatos tenyeresekkel kiszorította ellenfelét a pályáról és visszavette, amit elveszített, majd – ha nehezen is – de hozta szerváját és kiegyenlített (2:2). A nyolcadik játékban azonban ismét a spanyol kerekedett felül (5:3) és már a második szettért adogathatott. Nem hibázott és újabb 49 perc elteltével már csupán egy játszma választotta el sorozatban negyedik diadalától.

A harmadik, egyben utolsó felvonásban (27 perc) Federer továbbra sem tudott újítani: már az elején ismét brékhátrányba került, sőt második adogatását is elvesztette és ezzel reménytelen helyzetbe került. Nadal egyre magabiztosabban teniszezett, mindent visszaadott és ha helyzetbe került, könyörtelenül kihasználta azt. A meccs hajrájában a világelső egyre jobban hitét vesztette, s bár akadt egy-két szép ütése, látszott, hogy ezt a mérkőzést – lélekben – már feladta. Így is történt.

Nyilatkozatok

“Minden összejött, ez egy tökéletes mérkőzés volt számomra. Nagyon boldog vagyok, Roger, bocsáss meg ezért a döntőért” – mondta Nadal, miután átvette a trófeát a svéd Björn Borgtól, aki rajta kívül az egyetlen, aki sorozatban négyszer (1978-1981) tudott diadalmaskodni Párizs salakján.

“Gratulálok Rafának, nagyon nagyon jól játszott, uralta ezt a tornát, annyira, mint korábban talán még soha. Megérdemelte a győzelmet. Jövőre újra megpróbálom, de remélem már Wimbledonban visszavágok a vereségért” – fogalmazott Federer.

Roland Garros, férfi egyes, döntő:
Rafael Nadal (spanyol, 2.)-Roger Federer (svájci, 1.) 6:1, 6:3, 6:0

—-Portré, út a döntőig—-

Rafael Nadal névjegykártyája:
született: 1986. június 3., Manacor (Spanyolország)
lakóhelye: Manacor
magasság/testsúly: 1,83 m/75 kg
ütőfogása: balkezes
profi játékos: 2001 óta
jelenlegi világranglista-helyezése: 2.
legjobb világranglista-helyezése: 2. (2005. július 27.)
tornagyőzelmei: 30, ebből 4 Grand Slam (2005: Roland Garros, 2006: Roland Garros, 2007: Roland Garros, 2008: Roland Garros)