Picasso, Klee és Kandinszkij a Szépművészetiben

A klasszikus modern képzőművészet legjelentősebb alkotóit és irányzatait mutatja be a Szépművészeti Múzeum legújabb, október 26-án megnyíló kiállítása. A Picasso, Klee, Kandinszkij című tárlat csaknem száz művet vonultat fel a svájci Rupf-gyűjtemény anyagából.

A múzeum összegzése szerint a csaknem 900 klasszikus modern festményt, rajzot, szobrot őrző gyűjteményt kezelő, ötvenéves jubileumát ünneplő Hermann und Margrit Rupf-Stiftung (Hermann és Margrit Rupf Alapítvány) a kollekció legjelentősebb darabjainak segítségével nyújt bepillantást a páratlan gyűjteménybe. A kiállításon szereplő művek keletkezésüket tekintve átfogják XX. század első felét: a legkorábbi művek az 1900-as évek elejéről, a legkésőbbiek az 1960-es évekből származnak.


Különleges kiállítás


A tárlaton többek között a francia André Derain, Othon Friesz, Georges Braque és Fernand Léger alkotásai, a spanyol Pablo Picasso és Juan Gris művei, a svájci Paul Klee és az orosz Vaszilij Kandinszkij munkái adnak átfogó képet a korszakról. A kiállítás címében szereplő három mestertől összesen 41 alkotás látható. A szervezők nem csupán a korszak legjelentősebb alkotóit, hanem a klasszikus avantgárd művészet legfontosabb jellemzőit, irányzatait (fauve-ok, kubizmus, dadaizmus, szürrealizmus) is bemutatják.


A tárlat különlegessége, hogy a gyűjtemény első alkalommal mutatkozik be az európai nagyközönség előtt egy vándorkiállítás keretében, ennek harmadik állomása a Szépművészeti Múzeum. A budapesti közönség a berni és a grenoble-i kiállítás után ismerkedhet meg a Rupf-gyűjtemény kiemelkedő alkotásaival.


Van egy híre, fotója, videója? Töltse fel az FN Szemtanúra!


900 darabos gyűjtemény


Hermann Rupf és felesége, Margrit Rupf-Wirz gyűjteménye ma már az egyik legfontosabb klasszikus modern művészeti magángyűjteménynek számít. Az 1880-ban, Bernben született rövidáruüzlet-tulajdonos és neje 1907-ben kezdte felépíteni gyűjteményét. Akkoriban vásárolták első képeiket, Georges Braque és Pablo Picasso festményeit, amelyeket ma a kubizmus korai szakaszának legfontosabb alkotásai között tartanak számon. Gyűjteményük darabjait gyakran már a művek készülésének évében megvásárolták. Szoros kapcsolatot ápoltak Paul Klee svájci festővel, képei megvásárlásával támogatták a művészt.


A házaspár – utódok hiányában – 1954-ben hozta létre a nevét viselő alapítványt, azzal a céllal, hogy ápolja és bővítse a gyűjteményt, amely a berni Kunstmuseumba került megőrzésre. Az eredetileg 300 darabot számlált kollekció az alapítvány későbbi, gyakran kortárs szerzeményeinek köszönhetően mára 900 darabossá bővült.


A tárlat január 27-ig várja a nagyközönséget a Szépművészeti Múzeumban.

Címkék: Magazin