Kosár-Eb: orosz fieszta

Drámai izgalmak közepette, Jon Robert Holden 2,1 másodperccel a vége előtt eleresztett duplájával Oroszország nyerte meg a házigazda, vb-győztes Spanyolország elleni döntőt az Európa-bajnokságon.

Kapcsolódó linkek

kosarlabda.lap.hu
sport.lap.hu

Néhány órával a kosárlabda-Európa-bajnoki döntőt megelőzve a férfi röplabda-kontinensviadalon már összecsaptak az oroszok és a spanyolok, és jókora meglepetésre a hispánok nyerték az aranycsatát.

Ez csak azért érdekes, mert a madridi kosár-Eb-döntőben éppen fordítva történtek a dolgok, azaz a fináléról 14 esztenedeje, 1993 óta rendre lemaradó szbornaja elpáholta az előzetesen többre taksált világbajnoki címvédő és házigazda spanyolokat.

Persze nem akármilyen izgalmak közepette…

A házigazdák kezdtek jobban, Pau Gasolék egy tízpontos rohamnak is köszönhetően magabiztosan előnyre tettek szert az első negyedben (22-11), a folytatásban azonban semmivé lett a fölényük. Az oroszok Andrej Kirilenko és Anton Ponkrasov vezérletével felzárkóztak, és a nagyszünetet követően is tapadtak a házigazdákra. Az oroszok még azt is kibírták, hogy a torna legjobbjának választott Kirilenkónak a negyedik személyi hibája miatt a 28. percben le kellett ülnie a kispadra (hét perccel a vége előtt tért vissza).

A szbornaja Zakar Pasutyin triplájával a negyedik negyed elején egyenlített, majd a vezetést is átvette. Ezt követően újra a spanyoloknál volt az előny, Pau Gasol azonban több büntetőt is elhibázott. Bizony sok múlt ezen, merthogy 43 másodperccel a vége előtt Nyikita Morgunov egy pontra felhozta az oroszokat, akik kividékezték a hazaiak akcióját, majd a pontot az i-re Jon Robert Holden tette fel 2,1 másodperccel a vége előtt. Mivel az amerikai születésű 30 éves kosaras labdája beszédült a gyűrűbe, Oroszország – önálló államként első alkalommal – megnyerte az Európa-bajnokságot, Spanyolország pedig hatodik kontinensbajnoki döntőjét is elbukta, s tovább álmodik az Eb-aranyról.

Az oroszok ünnepeltek Madridban (eurobasket2007.org)

„Remélem, ez a győzelem egy dicsőséges korszak kezdete. Spanyolországnak remek csapata van, de ma mi voltunk a jobbak. Csapatként játszottunk, lehet, hogy én vagyok az MVP, de a bajnoki címünk a csapat diadala” – magyarázta Andrej Kirilenko. „Nehéz bármit is mondani. Ez számunkra egy végtelenül szomorú nap. Be kell ismernem, nem játszottam valami jól” – mondta letörten Pau Gasol. A dobogó legalsó fokára a végső győzelemre is esélyesnek tartott Litvánia állhatott fel, miután a bronzmeccsen 78-69-re legyőzte Görögországot.