US Open: Nadal megkínlódott, Federer edzett egy jót

A második helyen kiemelt spanyol Rafael Nadal négy játszmában, sérülten nyert a szabadkártyával főtáblára kerülő ausztrál Alun Jones ellen az amerikai nyílt teniszbajnokság első fordulójában.

A mindkét térdét fájlaló, s a három nappal korábban egy edzésen meghúzódó balra a harmadik játszmában ápolást kérő Nadal azonban nem csupán sérülésével kellett megküzdjön; a szabadkártyás, korábban elsősorban párosban szereplő világranglista 123. helyezett Jones ugyanis felvállalta a merész játékot (60 ki nem kényszerített hibát ütött a hálónál 49-szer feltűnő, s ebből 31-et megnyerő ausztrál) – és rengeteg kellemetlen percet okozott nevesebb riválisának.

Jones szorongatott

Már az első szettben is nyilvánvaló volt, hogy a mérkőzés nem lesz sétagalopp (7:5), a másodikban azonban 4:3-nál Jones elvette ellenfele adogatását, majd magabiztosan értékesítette sajátját.

A harmadik játszmában is rezgett a léc, hisz 2:2-nél Jones ismét breakelt, ám Nadal ekkor magára talált, visszavette adogatójátékát, majd előnybe kerülve végül megnyerte a létfontosságú szettet. A negyedikben nem volt apelláta: ekkor már Roland Garros-i önmagát idézte a második kiemelt. A spanyol játékos következő ellenfele a szerb Tipszarevics lesz.

„Ha más tornáról lenne szó, ma ki sem mentem volna teniszezni. De a US Open fontos nekem, s ha azt is figyelembe veszem, hogy két napja lehetetlennek tűnt a szereplésem, a mai teljesítmény belefért.” – árulta el a háromszoros párizsi első.

A lassan visszavonuló Tim Henman elõbb még villantana egy nagyot (Getty)

Federer jóformán be se melegedett

Nadalnak nehéz dolga lesz, amennyiben szeretné megszorongatni a megszakítás nélkül negyedik diadalára hajtó Roger Federert. A svájci világelső ugyanis remekül tartalékol, a pályán töltött 89 perc alatt gyakorlatilag meg sem izzadt a chilei Paul Capdeville ellen.
„Elégedett vagyok azzal, ahogy játszottam” – így a 45 nyerő ütés mellett csupán 11 alkalommal hibázó első kiemelt, majd áttért leendő 205 centi (!) magas ellenfele elemzésébe. „Mintegy öt játékon át láttam John Isnert, ma, mielőtt én is játékra jelentkeztem. Rendkívül jól szervál, sőt, a második adogatása is kitűnő. Kíváncsian várom, mit kezdek velük, mint ahogy azt is, hogy mit játszunk majd az alapvonalról.”

Gonzalez: négyből négy

Az esélyesek közül a 2000-es bajnok orosz Marat Szafin három szoros szettben nyert a kanadai Frank Dancevic ellen, így bejutott a második fordulóba. Négy szettben nyert a visszavonulását korábban bár bejelentő Tim Henman is, a britek egykori reménysége a kiegyensúlyozott orosz Dmitrij Turszunovot múlta felül.
Kiesett viszont a chilei Fernando Gonzalez, az idei ausztrál nyílt bajnokság döntőse ötjátszmás drámában maradt alul az orosz Temuraz Gabasvilivel szemben. Gonzaleznek idén nem ízlik a kemény borítás: négy helyszínen indult, s megannyiszor az első körben búcsúzott.
„Idén rengeteg csalódás ért, de ez a tenisz” – ismerte el bölcsen.

Fernando Gonzalez: ilyen az élet (AP)

Alakul a szerb negyeddöntő

A hölgyek között a világranglistát vezető, első helyen kiemelt belga Justine Henin a szorosabb első szettet követően a második játszmában játékot sem veszítve nyert a bolgár Szveta Pironkova ellen. Az ötödik helyen rangsorolt Ana Ivanovics, illetve a harmadik kiemelt Jelena Jankovics is bejutott a harmadik fordulóba, azaz érik a szerb negyeddöntő.
A francia Rezai szerváival Wimbledonban még megkínlódó, ám ezúttal könnyedén felülkerekedő Ivanovics a következő körben az orosz Vera Dusevinával találkozik, aki honfitársát, Jekatyerina Bicskovát búcsúztatta.

Nem utolsó sorban egy magyar vonatkozású hír: Szávay Ágnes egyes sikerét követően párosban – a cseh Vladimira Uhlirovával az oldalán – is sikerrel vette az első fordulót.

Női páros, 1. forduló (3. nap):
Szávay, Uhlirova (magyar, cseh, 14.)-Dekmeijere, Vakulenko (lett, ukrán) 6:2, 6:4