Libertadores-kupa: a Boca Juniors hatodik elsősége

A Juan Roman Riquelme vezérelte Boca Juniors a Libertadores-kupa új védője. Az argentin sztárcsapat hatodszor ért a csúcsra a legrangosabb dél-amerikai sorozatban.

A Villarreal kölcsönjátékosa kimagaslott a sorozat mezőnyéből, hisz a Brazíliában szerzett két góljával nyolc találatot jegyzett: Porto Alegrében előbb egy remek távoli kísérlettel szerzett vezetést, majd egy kipattanót értékesített a mérkőzés hajrájában. A vendégek örömjátékába még az is belefért, hogy az 1999-es Copa Américán Kolumbia elleni három kihagyott büntetőjéről elhíresült Martin Palermo ezúttal is „hozza a kötelezőt”. A támadó izomból a kapu fölé lőtte tizenegyesét.

Pedig a kupát két alkalommal elhódító Grémio, illetve az érte szorítók mindent megtettek a sikerért, s ez nem egyszer a fair play határait feszegette. Az első mérkőzésen háromgólos előnyt kovácsoló Boca játékosai ugyanis átvirrasztott éjszaka után léphettek pályára azt követően, hogy a rendőrség hallgatólagos beleegyezését is maguk mögött tudó brazil szurkolók petárdákkal és kiabálással tarkított felvonulást rendeztek a csapat szállásául szolgáló szálloda előtt.

A meccs előtt folytatódott az ellenséges hangulat, hisz az argentin himnuszt végigfütyülték a történeti talpraállásban bizakodó, s a helyi Olímpico Monumental stadiont színültig megtöltő helyiek.

Ám mindez láthatóan a Grémio játékosait zavarta meg, hisz a kezdést követően elsősorban kemény belépőkkel vétették észre magukat – míg az argentinok már az első percektől fölényben játszottak. A félidő végén mégis a házigazda szerezhetett volna a vezetést, azonban Diego Souza lövése, ha kevéssel is, elkerülte a kaput. A helyzet feldobta a brazilokat, akik térfélcsere után növelték a nyomást. Az egykoron épp a Bocát erősítő Rolando Schiavi fejesét a kapufa „hárította”, s a kipattanó után Diego Souza ismételhetett – de ezúttal sem sikerült.

Az éledező hazai reményeket aztán Riquelme húzta keresztül. Egy rövid passzt követően észrevette, hogy Sebastain Saja kint áll kapujából, és szemfülesen átívelt a kapus fölött. Tizenkét perccel később nemcsak a kupagyőzelem sorsa, hanem a meccs is eldőlt: Rodrigo Palacio tört be a hazai tizenhatosra, lövését nagy nehezen védte Saja, azonban a labdát Riquelme elé paskolta (0-2).

A 87. percben Schiavi rántotta le Palermót a hazai büntetőterületen belül, Julián Óscar Ruíz játékvezető a tizenegyespontra mutatott, az őszülő hajú Buenos Aires-i legenda azonban nem élt a lehetőséggel.

Újabb sikerével a Boca megközelítette a hét elsőséget felmutató Independientét, ám a közelmúlt messze legeredményesebb klubjának is vallhatja magát, hisz az idei siker előtt 2000-ben, 2001-ben és 2003-ban is megnyerte a sorozatot, míg 2004-ben csak a döntőben maradt alul.