A hatásvadász, a szorgalmas és a kukkoló

Vírusfertőzésben és internetes fenyegetésben gazdag évnek bizonyult a tavalyi. Gyakran pusztítottak rosszindulatú programok, amelyek a rosszul, vagy egyáltalán nem védett számítógépes rendszerek hiányosságait használták ki, és komoly károkat okoztak. Most azonaban a pusztító virusok helyett inkább a mulatságosabbakból gyűjtöttek egy csokorral a szakemberek.

A Panda Software vírusirtó cég azonban – csak az érdekesség miatt – az olyan vírusokat is számon tartja, amelyek nem feltétlenül azért érdemelnek figyelmet, mert komoly fenyegetést jelentenek, hanem mert valamilyen szempontból még a vírusok között is “deviánsnak” számítanak. Egyfajta “ki-mit-tud” ez, amelyben egy-egy vírus a megtisztelő “leg…” címet érdemelte ki.

A legromlottabb: A „Zcodec” nevű vírus azzal érdemelte ki a megtisztelő címet, hogy a számítógépre való bejutás után megfigyeli, látogat-e a felhasználó pornóoldalakat, és ha igen, szexhirdetéseket jelenít meg a gépen, de letölti egy online-kaszinó programját is.

Az álláskereső: Az „Eliles.A” féreg a Panda jelentése szerint a megfertőzött PC-ről önéletrajzokat küldözget szerte a világba.

A hatásvadász: A „Nuwar.A” kártevő nem mással, mint a III. világháború kirobbantásával riogatja a felhasználókat.

A legmakacsabb: A „Spamta” a fertőzött gépet nem hajlandó elereszteni: mind újabb és újabb mutációi jelennek meg (igaz, ezek csak parányi eltéréseket mutatnak).

A legalattomosabb: A „Popuper Spyware” támadása több is, mint alattomos: úgy tesz, mintha egy antivírus-programot telepítene a felhasználó gépére, amely azonban nem a kártevőktől védi meg a gépet, sokkal inkább kiiktatja a valódi védműveket.

A szorgalmas: A manapság Magyarországon is a figyelem középpontjába került adathalászok általában csak a legfontosabb számlainformációk megszerzésére törekednek; a „BarcPhish.HTML” azonban biztosra megy, és minden apró-cseprő információt összegyűjt, hátha jók lesznek még valamire.

A kukkoló: A „WebMic.A” leskelődik a felhasználó után: bekapcsolja a számítógép mikrofonját és a webkameráját (ha van), és így figyeli meg az internetezőket.

A legbosszantóbb: A „Nedro.B” féreg a fertőzés után megváltoztatja az ikonokat, a Start menüből különféle opciókat töröl, és megakadályozza a felhasználót bizonyos programok futtatásában.

A legszemérmesebb: Aki fájlcserélő hálózatokon akar vírusokat terjeszteni, általában olyan fájlnak álcázza azt, amelynél a legvalószínűbb, hogy letöltik – ez pedig sajnálatos módon a pornográf tartalom. A „FormShared.A” vírus írói azonban árral szemben úsznak: noha a vírus kb. 37 ezer elnevezéssel fordul elő, ezek egyike sem próbál pornóképnek vagy pornófilmnek látszani.

A legelavultabb: Érdekes jelenségnek számít az e-maileken, üzenetküldőkön vagy fájlcserélő programokon keresztül terjedő vírusok korában a „DarkFloppy.A”, amely a nevéhez híven hajlékonylemezre másolja – illetve a legtöbb esetben csak másolná – magát.

Az összeállításban feltűnő viccesnek tűnő programok azonban mindenképpen rosszindulatú kódok, mégha azok enyhébb verzió isi, kevésbé humoros szemléletben vizsgálva internetes kártevők, amelyek a felhasználók éberségét igyekeznek kijátszani.

Címkék: tech