2050-ig eltűnhet a svájci gleccserek 75 százaléka

Ötezer év óta a legsúlyosabb klímaváltozás elé néz Európa: ha a globális felmelegedés a jelenlegi ütemben folytatódik, 2050-ig a svájci gleccserek háromnegyede eltűnhet – állítja az EUA európai környezetvédelmi ügynökség jelentése.

A globális átlaghőmérséklet az elmúlt száz évben 0,7 Celsius-fokkal, de földrajzi elhelyezkedése és viszonylag kicsi talajtömege miatt Európa klímája 0,95 Celsius-fokkal emelkedett. A 2003-as kánikula évében az Alpok gleccsereinek tíz százaléka olvadt el, és a folyamat „hatékony, évtizedekre előretekintő” beavatkozások nélkül csak gyorsulhat. A következmény az északi jégtakaró elolvadása és Európa déli területeinek elsivatagosodása lehet, a kontinens népessége pedig egyre inkább a közép-európai területekre koncentrálódik majd.

Az EU reményei szerint a kiotói klímaegyezmény előírásainak betartásával sikerülhet a globális felmelegedés mértékét két Celsius-fokra korlátozni. A klímakutatók szerint azonban ez is túl sok, ezért a globális felmelegedésért hibáztatott üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának a jelenleginél jóval nagyobb mértékű korlátozását tartanák helyénvalónak. Európa lakosságának még akkor is szembe kell néznie szélsőséges időjárási viszonyok kialakulásával, ha sikerül a tervezett két fokban korlátozni a globális felmelegedés mértékét – írja a jelentés.

A koppenhágai székhelyű EUA ötévente adja ki jelentését a 25 uniós tag, valamint Bulgária, Izland, Liechtenstein, Norvégia, Románia és Törökország környezetvédelmi állapotáról.

Címkék: zöld