Új makikat fedeztek föl Madagaszkáron

Madagaszkár szigetén két új makifajt találtak. Ezzel 49-re növekedett az ismert fajok száma.

A fölfedezést német és madagaszkári tudósok tették úgy, hogy elemezték a vadon élő makik génállományát. A Német Főemlősközpont (DPZ) és a göttingeni egyetem szakembereinek kutatási eredményeit a Primate Report szakfolyóirat legújabb számában publikálták.

A makikat a legveszélyeztetettebb főemlősöknek tekintik, amelyek csak Madagaszkáron fordulnak elő, ahol az utóbbi 165 millió évben szó szerint teljesen elszigetelten zajlott az evolúció. Ennek következtében a sziget ma olyan emlősök, madarak és más állatok, valamint növények otthona, amelyek sehol másutt nem találhatók meg bolygónkon.

A most fölfedezett új fajok egyike egy Mirza zaza néven ismert óriás egérmaki. Hosszú, bozontos farkú, és nagyjából akkora, mint egy szürke mókus. Mostanáig a tudósok úgy hitték, hogy az óriás egérmakinak csak egy típusa létezik, amely két populációra oszlik a sziget nyugati és északi részén. De a morfológiai, genetikai és viselkedésbeli adatok azt mutatják, hogy valójában két, eltérő fajról van szó, amely nagyjából kétmillió éve különült el egymástól.

A második újonnan fölfedezett faj az egérmakikhoz tartozik, amelyeknek most már kilenc fajuk ismert. A Microcebus lehilahytsara vagy Goodman-egérmaki Kelet-Madagaszkár esőerdőjében él. Alig nagyobb, mint egy egér, füle kicsi, lekerekített, orrán fehér csík húzódik.

„Egyszerűen rendkívüli, hogy a M. lehilahytsarát Andasibében találták meg. Ezt a védett erdőterületet a sziget egyik legjobban ismert helyének tartják és a legtöbb ökoturista ide látogat el” – nyilatkozta Steve Goodman, a WWF és a chicagói The Field Museum tudósa, akiről a makit elnevezték.

„Az a tény, hogy ilyen terület a tudomány számára korábban ismeretlen főemlősnek ad otthont, egyértelművé teszi, milyen sokat kell még tenni e rendkívüli sziget élővilágának teljes feltérképezéséhez.”