A hálózatkutatás az utóbbi pár évtizedben vált elismert tudományággá, mára viszont már nélkülözhetetlenné vált a járványkezeléstől az agykutatásig. De vajon pár év múlva tényleg a gondolatainkkal vezetjük majd az autónkat?
Az evolúciónak nincs végcélja, az öregedés pedig úgy tűnik, nem valamiféle melléktermék, hanem az evolúciós képesség fokozásának eszköze.
Dr. Peták István molekuláris farmakológus arról mesélt nekünk, hogy a legmodernebb módszerek használatával hogyan is néz ki napjainkban a daganatos betegségek gyógyítása.
Dr. Domokos Gáborral gömböcről, kavicsokról, Platón kockáiról és a titokzatos ’Oumuamuáról beszélgettünk.
Hamarosan megvalósulhatnak azok a csodák, amelyeket évtizedek óta várunk az őssejtektől.
Tudni jobb, mint nem tudni. Nagyinterjú a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet csoportvezetőjével.
A kutya – az emberrel ápolt szoros és ősi kapcsolata okán – rendkívül jó alany az öregedés, a kognitív képességeink, a szociális evolúciónk, de akár a betegségeink vizsgálatára is.
Szabolcs Zoltán szívsebész professzor ma még délibábos elképzelésként értékeli, hogy sertésekben „növesztett” emberi szívekkel mentsünk életeket.
Dr. Bányai Éva, a hipnóziskutatás élő legendája ma a daganatos betegekért is küzd.
A legnagyobb kihalási hullám folyik a szemünk láttára, okozója pedig az ember – a kármentés a legtöbb, amit tehetünk, ez pedig a kulcsfajok védelmével lehetséges.
Nemcsak vírusok, de baktériumok is átkerülhetnek az állatról emberre, és ugyanúgy okozhatnak komoly járványokat.
A mérnök és kutató Lévay György azon dolgozik, hogy saját karprotézise úgy működhessen, akár a valódi testrészek.
A siker kapcsán nem a mikor, hanem a hogyan érdekli Kozmann Györgyöt, aki mérnöki csapatával megalkotta Magyarország legígéretesebb egészségügyi startupját.
Kiss Csabával és Pál Andrással a csillagászsztereotípiáknak engedve egy hatalmas távcső előtt készítettünk interjút, pedig idejük nagy részében inkább a számítógépük előtt ülnek.
Van végtelen? És Isten van? A tér meghajlítható? Lesz csillaghajónk? A jövő megmenthető? Mars? A tudós is vacillál. Nagyinterjú Kis-Tóth Ágnes asztrofizikussal.
A levéltárosok felelőssége óriási, hiszen meghatározhatják, milyen forrásokat olvashatnak majd a jövő generációi.
A C3S magyar űripari vállalat mára komoly tényezővé vált a piacon.
A CEU professzora a klímavédelmi harc élvonalában dolgozik, az ENSZ égisze alatt működő, Nobel-békedíjjal elismert IPCC egyik alelnöke.
Jentetics Kinga nemzetközileg is az egyik legismertebb női vállalkozó, aki a PublishDrive-val hiánypótló megoldást talált a könyvkiadás piacán.
Megérteni és gyógyítani a természetet, ez az emberiség jövőjének kulcsa, legkomolyabb ellenségeinket pedig saját magunkban érdemes keresnünk. Székely Tamás ökológussal beszélgettünk.
Olyan gyorsan emelkedik a demenciában szenvedő betegek száma, annyira durván pusztít az Alzheimer-kór, hogy pár évtizeden belül ez lehet az egyik legsúlyosabb egészségügyi teher. A Fülöp Lívia által vezetett szegedi kutatócsoport új irányokat talált a gyógyszerkutatásban. Interjú.
Bálint Erika a zöld kémia úttörője, mind a gyógyszergyártást, mind a műanyag- vagy növényvédőszer-ipart zöldebbé és hatékonyabbá teszi.
Hogyan álmodozhatott Kolumbusz Ferdinánd a 16. században az internetről?
Kemenesi Gábor az első vonalban küzd az emberiségre veszélyt jelentő vírusokkal. Vajon képesek leszünk levonni a tanulságokat, vagy a természet fogja elintézni a maga módján, amiben viszont köszönet nem lesz?
Dr. Csapó Edit arany-nanorészecskékkel dolgozik, segíti a gyógyszeripar, az orvostudomány, sőt, még akár a környezetvédők munkáját is.
Dr. Barnaföldi Gergely Gábor a CERN ALICE detektorának magyar csapatát vezeti, ahol a világ keletkezésére keresik a választ.
Nem haladunk olyan gyorsan a gyógyítással, mint ahogyan kellene.