Furcsa dologra figyelt fel a macskáknál egy magyar kutató

Egy friss kutatás szerint nem minden résen férnek át ugyanúgy a macskák.

Furcsa jelenségre figyelt fel egy magyar kutató a macskáknál, amelyekről köztudott, hogy szinte bármilyen apró résen át tudják passzírozni magukat. Dr. Pongrácz Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszékének oktatója szerint azonban nem mindegy, milyen résről beszélünk, ugyanis az állatok másképp reagálnak szélességtől és magasságtól függően, írja az IFLScience.

Vannak állatok, amelyekről köztudott, hogy képesek megítélni, képesek-e beférni egyes nyílásokon, és nem teszik próbára azoknál, amelyek túl kicsik számukra. Pongrácz először kutyákkal tesztelte ezt, akiknél azt a tanulságot szűrte le, hogy a túl szűk akadályokat egyszerűen kikerülik. Mivel macskákról korábban nem volt ilyen kutatás, a magyar kutató maga látott neki a tesztnek.

A próbák során azonban fény derült rá, miért hiányzott eddig ez a fajta tudás. A kutyák ugyanis szívesen vállalták a kísérletialany-szerepet laboratóriumi körülmények között, mindaddig, amíg jutalmat kaptak érte, étel formájában.

A macskák azonban már nem voltak hajlandók idegen körülmények között részt venni hasonló kihívásban, ezért ismerős helyen, a macskatartók otthonában tették próbára a házi kedvenceket. Az iScience szaklapban közzétett kutatás szerint a macskáknak egyre zsugorodó, téglalap alakú réseken kellett átmenniük, amelyeknek hol a magasságát, hol a szélességét csökkentették.

Bár voltak jószágok, akik nem mutattak különösebb érdeklődést, a legtöbben megpróbálták abszolválni a feladatot. A kutató megfigyelte, hogy a macskáknak nem okozott gondot, ha magas, de keskeny réseken kellett átbújniuk, viszont az alacsony, de széles rések nem feküdtek nekik, és hamarabb feladták a próbálkozást. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a kutyák és a macskák felmérése között voltak különbségek, ugyanis az ebeknek nem az otthonukban kellett bizonyítaniuk.