Tudomány

Megtalálták az elpusztíthatatlan állat gyenge pontját

A medveállatkák a világ legszívósabb állatai, gyakorlatilag mindent túlélnek: laknak extrém magas és extrém alacsony hőmérsékleteken, nem zavarja őket a világűr vákuuma, az oxigénmentes környezet, képesek kiszárítani magukat, évekig a tetszhalál állapotába kerülni, túlélik a sugárzást és még azt is, ha felforralják őket. A Koppenhágai Egyetem kutatói viszont most rájöttek, mivel lehet mégis elpusztítani őket: hosszú távon nem bírják az extrém magas hőmérsékletet, ami rossz hír lehet számukra az extrém klímaváltozás korában – írja a Science Alert.

Idegen DNS-t találtak a medveállatkák genomjában
Az elpusztíthatatlan apróságok immár hivatalosan is a Föld legfurcsább élőlényei.

A medveállatkák (Tardigrada) közeli rokonságban állnak az ízeltlábúakkal. Nagyjából 1300 fajukat ismerjük, nagy részük 0,3 és 0,5 milliméteres nagyságban létezik. A legtöbbjük a vizes élőhelyeket kedveli, annak ellenére, hogy bárhol képes túlélni. Hordószerű kis testük és nyolc, csökött lábacskájuk miatt aranyosnak hatnak, pedig

az állatvilág legnagyobb túlélői – talán még a csótányokat is lekörözik.

Ez az oka annak, hogy sikerült öt kihalási hullámot is átvészelniük: ha ugyanis olyan környezettel találkoznak, ami nem a legideálisabb számukra, akkor behúzzák lábaikat és fejüket, és tetszhalál állapotába kerülnek, kiszárítják magukat. Így képesek akár éveken keresztül is létezni. Egy 2017-es kutatás kimutatta, hogy nagyjából csak úgy lehetne elpusztítani őket, ha a Föld egész vízkészlete elpárologna, ami évmilliók múlva meg is történik majd, de egyelőre nem kell tőle félnünk.

Tardigrade

A Koppenhágai Egyetem kutatói megfigyelték, hogyan reagálnak a medveállatkák a magas hőmérsékletre hibernált és normál állapotban, valamint hozzászoktatás mellett és nélkül. A Scientific Reports tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az aktív medveállatkák, akiket nem szoktattak a 37,1 Celsius-fokos hőmérséklethez, 50 százalékban hullottak el mindössze 24 óra alatt. Akklimatizációs időszak után az állatok 37,6 Celsius-fokon pusztultak el, ami azt mutatja, hogy ügyesebben alkalmazkodnak.

Kép: iStock

A kiszáradt állatkák sokkal jobban viselték a meleget: az 50 százalékos halálozást 63,1 Celsius-fokon érték el. Korábbi kutatások kimutatták, hogy rövid ideig a medveállatkák akár a 151 Celsius-fokot is túlélik, de ehhez tényleg maximum fél órát szabad ilyen körülményeknek kitenni őket.

A kutatások azt mutatják, hogy még a bolygó legszívósabb állatára is komoly hatással lesz a globális felmelegedés, ha nem figyelünk: a medveállatkák száma megtizedelődhet a melegedő hőmérsékletek miatt, még úgy is, hogy korábban öt kihalási hullámot sikerült túlélniük.

Főkép: http://www.mikro-foto.de

Ajánlott videó

Olvasói sztorik