A Dyson – a legtöbb gyártóhoz hasonlóan – évente jelentkezik új porszívó modellekkel: 2021-ben dobták piacra az akkoriban legjobb teljesítményű V15-öt, amit 2022-ben követett az általunk is tesztelt, valamivel kompaktabb V12, idén ősszel pedig megérkezett a Gen5detect, amit a cég az eddigi legerősebb gépeként emleget. Mivel megmagyarázhatatlan érdeklődést mutatok a porszívók iránt, így kíváncsi voltam, ez pontosan mit jelent a gyakorlatban, ahogy arra is, hogy az eszköz milyen újdonságokat tartogat az amúgy kifejezetten jól sikerült elődeihez képest.
Dyson Gen5detect Absolute porszívó
A Dyson porszívók általános ismérvei közé tartoznak, hogy mindig meglehetősen szokatlan színösszeállításban pompáznak, és elég jól fel vannak szerelve kiegészítőkkel. Előbbi most is igaz, hiszen a tesztkészülék részben lila és neonkék elemekből áll, utóbbi viszont picit csalódás a korábbi modellekhez képest, ugyanis a gép csomagolását kibontva az alábbi alkatrészek várják az embert:
- porszívófej motorral és portartállyal,
- cserélhető akkumulátor,
- porszívócső,
- motoros, Fluffy Optic szőrkefés világító tisztítófej,
- motoros Digital Motorbar szőnyegtisztítófej,
- motoros Hair screw kárpittisztítófej,
- újratervezett résszívófej,
- kombinált (széles nyílású és puha kefés) szívófej,
- falra szerelhető dokkoló,
- töltőadapter az akkumulátorhoz.
Első blikkre ez elég jó felhozatalnak tűnik, de ha összehasonlítjuk a V12 és V15 tartozéklistájával, akkor máris látszik, hogy a cég ezúttal kispórolta a csomagból a flexibilis használatot biztosító könyököt (low reach adapter), illetve a kifejezetten praktikus, csőre pattintható fejtárolót is. Bár egyik hiánya sem katasztrófa, azért csak felmerül az emberben, hogy megtarthatták volna őket, ha már ez a modell drágább, mint a korábban emlegetett porszívók. Mondom ezt úgy, hogy azért van itt egy érdekes változás, ami megkülönbözteti a Gen5detectet a Dyson eddigi összes takarítógépétől.
A résszívófej mindig a csomag része, viszont az itteni verziót áttervezték, méghozzá az előnyére. A kiegészítő immár úgy „működik”, hogy beilleszthető a porszívócső felső részébe, némileg meghosszabbítva azt (eleve így kapjuk meg őket a dobozban). Ezen megoldásnak hála takarítás során folyton velünk lehet, amikor pedig szükség van rá, pusztán egy mozdulattal eltávolítható a cső, és máris kiszippantható a por egy nehezen elérhető sarokból. Hasznos extra továbbá, hogy a modulárissá alakított kiegészítőnek van egy lehúzható puhakefés feje is, ha esetleg a kocsi bőr üléseit porszívóznánk végig, de nem szeretnénk, hogy a műanyag fej megsértse a kényes felületet.
Ennél valamivel fontosabb, hogy a V12-höz hasonlóan már itt sincs folyamatos nyomva tartást igénylő ravasz, helyette az LCD-kijelző fölé került egy hagyományos bekapcsoló gomb, amivel a legtöbb porszívóhoz hasonlóan egyetlen érintéssel elindítható és leállítható a motor. Ennek hála már nem fárad el az ember ujja takarítás közben, viszont némileg több energiát igényel a korábbinál valamivel nehezebb eszköz mozgatása – ez viszont abszolút elfogadható kompromisszum.
A már említett kerek képernyőn most is látjuk, hogy milyen fokozaton takarítunk (eco, auto, boost – ezek közt a kijelző alatti gombbal válthatunk), mennyi ideig bírja az aksi az adott teljesítmény mellett, illetve információt kapunk arról is, hogy mennyi és milyen méretű koszt szippantottunk fel a földről. Ezt már a V15 is tudta, és véleményem szerint nem sok értelme volt, hogy a gép ezt jelezte a számomra, viszont a Dyson – valószínűleg a tesztek és a felhasználói visszajelzések alapján – módosított a megjelenítésen, így most már az is leolvasható a kijelzőről, hogy felszívtunk-e minden szennyeződést. Koszos területre érve a koszméretet jelző csíkok növekedni kezdenek (a felszippantott mennyiséget egy Piezo-szenzor „számolja”), ha pedig visszazuhannak nullára, akkor a gép szerint eredményes volt a takarítás.
Ennek már egy fokkal több értelme van, mint a korábbi megoldásnak, de én még így is csak látványos parasztvakításnak tartom, főleg annak fényében, hogy a Laser Fluffy tisztítófej természetesen most is megkapta a surlófény funkciót. Ez a kiegészítő jobb sarkába helyezett zöld lézer, ami szépen bevilágítja a padlót, megmutatva a legapróbb szennyeződést is. Ezt a megoldást használva sokkal jobban látszik, megfelelő volt-e a porszívózás, mintha a képernyőn megjelenő ábrákat figyelnénk.
Ami újítás ezen a fronton, hogy a súrlófény jóval erősebb, mint korábban, a fényerő lényegében a duplájára nőtt, amire szükség is volt, viszont a Dyson megoldása még mindig nem tökéletes. Világos padlón, természetes fény mellett továbbra sem olyan hatékony, mint más gyártók hasonló megoldásainál, ahol több egymás mellett elhelyezett LED gondoskodik arról, hogy bármilyen fényviszony mellett lássuk, hogy pontosan mi kerül a gép elé. Ha viszont félhomályban, ne adj isten egy sötétebb szobában takarítunk, akkor a Dyson eszközét használva is elhűlve fogjuk látni, hogy valójában mennyi piszok van a szabad szemmel tisztának tűnő padlón.
És akkor a teljesítmény
Mielőtt rátérnénk a konkrét szívóerőre, érdemes tudni, hogy a Gen5detect auto fokozata az elődökhöz hasonlóan most is úgy működik, hogy a porszívózott felület típusa és az ott található szennyeződés mennyisége alapján szabályozza a motor teljesítményét. Ennek megfelelően a szőnyegre érve a gép magasabb fokozatba kapcsol, a keménypadlón visszavesz a szívóerőből, de itt is fel tud pörögni, ha mondjuk sárdarabok, kiszóródott rizs vagy a macska által kikapart alom kerül az útjába.
A tesztidőszak alatt az auto fokozat olyan jól, és olyan megbízhatóan működött, hogy véleményem szerint érdemes szinte mindig így használni a porszívót. A legtöbb lakásban ennél többre aligha lehet szükség, a legerősebb boost módba pedig csak akkor érdemes felkapcsolni, ha egy tényleg retkes, hónapok óta nem tisztított autót, vagy egy kanapé kisállatszőrös kárpitját szeretnénk kitakarítani.
A boost fokozat amúgy tényleg durva, a percenként 135 ezer fordulat 280 airwattot (AW) eredményez, ami a gyakorlatban már 30 kPa feletti szíverőt jelent – ez több, mint amit sok prémium vezetékes porszívó biztosít, és közel tíz százalékos teljesítmény-növekedést jelent az eddigi csúcstartó V15-höz képest.
Ennek viszont ára van: a motort maximum fokozaton járatva, a Laser Fluffy fej használatával mindössze 14 percet bírt a 2500 milliamperórás (amúgy cserélhető) akkumulátor. Ha pedig átváltunk a kárpittisztító fejre, és nekiállunk a kanapé kiporszívózásának, akkor ez az időintervallum simán visszaeshet 8-9 percre.
Egy lakás alapos kitakarítása tehát közel lehetetlen ezen a fokozaton. A teljesítményszabályzó auto módban ugyanakkor már sokkal barátságosabb üzemidőt kapunk, hiszen így akár 45-50 perc is kihozható az eszközből, a legenergiatakarékosabb eco fokozaton pedig a Dyson által hirdetett 70 perc is elérhető. És ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy a Gen5detect még ilyenkor is 6000 Pascal szívóerőt biztosít, ami az esetek 80 százalékában bőven elég egy átlagos lakás takarításhoz.
Csillagászati áron
A Dyson porszívók sosem olcsók, de Gen5detect Absolute új csúcsot állít a maga 380 ezer forintos árcédulájával. Ezért a pénzért a lehető legerősebb akkumulátoros rúdporszívót kapjuk, ami ésszerű használat mellett kategóriavezető üzemidőt biztosít normális szívóerő kíséretében. Emellé mosható HEPA filterrel is rendelkezik, illetve több ponton fejlődött a közvetlen elődjéhez, a korábbi legerősebb modellhez, a V15-höz képest. Nem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy a gép maximális teljesítménye viszonylag rövid ideig elérhető, hacsak nem veszünk pótaksikat a készülékünk mellé.
Ha valaki kifejezetten Dyson porszívóra vágyik, de nem mindegy az ára, akkor 40 ezerrel kevesebbért hozzájuthat a V15-höz, 80 ezerért olcsóbban pedig már olyan V12-t lehet venni, ami szintén képes kielégíteni a legtöbb igényt. És ezen a ponton azt sem szabad elfelejteni, a Gen5detect Absolute áráért a konkurensek egyike már olyan modellt kínál, amivel nemcsak porszívózni, de felmosni is lehet.