Nagyvilág koronavírus

Megjelent Európában a koronavírus

Jelenleg kicsi a valószínűsége annak, hogy a tüdőgyulladást okozó új koronavírus valamely EU-tagállamban is felbukkanjon, bár a január végi kínai újévi ünnepségek miatt jelentősen nő majd a Kínába tartó és a Kínán belüli utasforgalom, és ezzel növekszik a kockázat – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ csütörtökön az MTI-vel.

A vírus viszont nem sokkal ezután feltűnt Európában.

Kiemelték, három EU-tagállam (London, Párizs, Róma) repülőteréről indulnak közvetlen járatok a kínai Wuhanba. Más EU-országok nagy forgalmú reptereiről, légi csomópontjairól átszállással lehet eljutni oda. A kínai hatóságok a wuhani nemzetközi repülőtéren január 15-ével bevezették a kiutazók egészségügyi szűrését (lázmérés). A lázas utazóknál további vizsgálatot végeznek.

A nemzetközi tapasztalatok alapján a WHO jelenleg nem javasolja a többi ország számára a beutazók egészségügyi szűrését, mivel az jelentős anyagi ráfordítást és humán erőforrást igényel, nagy fennakadást okozhat az utasforgalomban, hatékonysága viszont nagyon alacsony – írták. A WHO viszont könnyedén globális vészhelyzetet hirdethet.

Globális vészhelyzetet hirdethet a WHO az új vírus miatt
Január 22-én ült össze az Egészségügyi Világszervezet vészbizottsága.

Ezt sürgetheti, hogy a vírus már Szaúd-Arábiában, Vietnamban és Szingapúrban is megjelent. Sőt, a Guardian szerint már Skóciában is kezelnek négy beteget.

Juergen Haas professzor, az Edinburghi Egyetem fertőző betegségek kutatására szakosodott intézményének vezetője a BBC televíziónak csütörtökön elmondta: a négy beteg légzőszervi megbetegedéssel került kórházba, és az elmúlt két hétben mind a négyen a vírusfertőzés kiindulópontjának tekintett kínai Vuhan városában jártak.

Hárman közülük Edinburghban élnek, a negyedik Glasgowban lakik.

Hogyan védekezzünk?

A népegészségügyi központ a Kínába utazók számára azt hangsúlyozta: jelenleg a heveny légúti megbetegedések megelőzésére szolgáló higiénés rendszabályok betartása a legfontosabb.

Azt javasolják, mossanak gyakran kezet, kerüljék a beteg emberekkel, illetve állatokkal való kontaktust, az élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacokat, az állatvásárokat. Kínában jelenleg a szezonális influenzavírusok cirkulációjával is számolni kell, ezért az oda utazóknak ajánlják az influenza elleni védőoltást.

Az új koronavírus által okozott tüdőgyulladással járó megbetegedések megelőzésére nincs oltóanyag – írták. Fontosnak nevezték, hogy ha az utazónál légúti tünetek jelentkeznek az utazás előtt, alatt vagy azt követően, forduljon orvoshoz, és jelezze, hogy hol járt.

Kiemelt kép: Yasushi Kanno / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik