Gáza: Össztűz a tűzszünetért

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa, a szervezet főtitkára és Barack Obama is a harcok beszüntetését sürgette a Gázai övezetben.
Kapcsolódó cikkek

Rendkívüli ENSZ BT ülés

Azonnali és feltétel nélküli humanitárius tűzszünetet sürgetett a Gázai övezetben  az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT)  az Izrael és a Hamász közötti konfliktussal kapcsolatban helyi idő szerint hétfő hajnalban elfogadott nyilatkozatában.

A 15 tagországból álló testület felszólította Izraelt és a Hamász palesztin szervezetet, hogy a muzulmán böjti hónapot lezáró háromnapos ünnep, az Íd al-Fitr ideje alatt végig “és utána is” tartsa be a fegyvernyugvást. A BT ezenkívül követelte, hogy a felek “maradéktalanul tartsák tiszteletben a nemzetközi emberi jogokat, különös tekintettel a civilek védelmére vonatkozóan”.

A nyilatkozat felszólította Izraelt és a Hamászt, hogy törekedjen  a tartós tűzszünet megteremtésére és annak tiszteletben tartására. A BT csak ritkán tart rendkívüli ülést hétvégén, a New York-i idő szerint vasárnap éjfélre összehívott tanácskozás időpontja a késői óra miatt is rendkívülinek számít.

„Túl sok emberrel végzett”

Az izraelieket és a palesztinokat is a leghatározottabban arra sürgette Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, hogy 24 órával hosszabbítsák meg a humanitárius tűzszünetet, amelyet vasárnap délelőttig többnyire be is tartottak a gázai konfliktusban szembenálló felek.

A főtitkár hangsúlyozza annak jelentőségét, hogy mind az izraeliek, mind pedig a palesztinok átmenetileg beszüntessék az erőszakot, amely túl sok emberrel végzett, oly sok életet tett tönkre és jelentős károkat okozott – áll a Ban Ki Mun szóvivője által vasárnap New Yorkban ismertetett közleményben.

A térségbeli és nemzetközi vezetőkkel együttműködve a főtitkár arra buzdít mindenkit, akik befolyással bírnak a szembenálló felekre, hogy segítsék elő a humanitárius tűzszünet kiterjesztését és annak megvalósulását azzal, hogy közreműködnek betartatásában, miután elfogadták.

Obama újra felhívta Netanjahút

Barack Obama amerikai elnök telefonon beszélt Benjámin Netanjahu izraeli elnökkel, és hangsúlyozta, hogy John Kerry külügyminiszter erőfeszítéseire építve stratégiai fontosságú egy azonnali, feltétel nélküli humanitárius tűzszünet, amely elvezet majd a háborús cselekmények tartós lezárásához a 2012 novemberi tűzszüneti megállapodás alapján – közölte vasárnap a Fehér Ház. Az elnök megerősítette, hogy az Egyesült Államok Egyiptom kezdeményezését, csakúgy, mint a háborús cselekmények befejezésére irányuló regionális és nemzetközi koordinációt.

Barack Obama hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a tartósan szavatolják Izrael biztonságát, a civilek védelmét, enyhítsék a gázai humanitárius válságot és léptessenek életbe olyan fenntartható tűzszünet, amely egyszerre teszi lehetővé, hogy a palesztinok a Gázai övezetben normális életet éljenek és választ ad a gázai hosszú távú fejlesztési és gazdasági igényekre, miközben megerősíti a Palesztin Hatóságot. Az elnök hangsúlyozta azt az amerikai álláspontot, miszerint az izraeli-palesztin konfliktus minden tartós megoldásának végső soron biztosítania kell a terrorista csoportok leszerelését és Gáza demilitarizálását.

Obama leszögezte, hogy az Egyesült Államok erőteljesen elítéli a Hamász rakétákkal és alagutakon át végrehajtott támadásait, és ismételten megerősítette, hogy Izraelnek joga van megvédenie magát. Az elnök ugyanakkor megismételte, hogy Washington komoly és növekvő aggodalommal tölti el a palesztin civil áldozatok számának emelkedése, az izraeli életek elvesztése és a gázai humanitárius helyzet romlása.

Fotó: MTI/AP/Hatem Musza

Nemzetközi jogászok: az izraeli hadműveletnek politikai és nem katonai célja van

A nemzetközi jog szakértői, professzorok, bírák és ügyvédek a palesztin nép jogainak súlyos megsértésével vádolták meg Izraelt annak gázai hadműveletével kapcsolatban. A vasárnap közzétett állásfoglalásban a 119 szakértő úgy fogalmazott, hogy a bombázások nagy része katonailag nem igazolható, és számukra úgy tűnik, hogy az izraeli sereg célja a civil lakosság terrorizálása. Ezzel pedig Izrael vét a fegyveres konfliktusokra vonatkozó alapvető szabályok, elsősorban az arányosság elve ellen.

A szakértők – köztük az ENSZ két korábbi jelentéstevője, Richard Falk és John Dugard, valamint az ismert nemzetközi jogász és bíró, Georges Abi-Saab – rámutattak, hogy a nemzetközi jog szerint illegális civil objektumokat szándékosan és anélkül megsemmisíteni, hogy az katonai célokat szolgálna. Ennek az elvnek a megsértése háborús bűn lehet, és ezen az az izraeli gyakorlat sem változtat, hogy az embereket előre figyelmeztetik.

A Gázai övezet lakói “az önvédelemhez való jog hamis izraeli értelmezéséből” fakadó következmények elszenvedői – vélekedtek az aláírók, akik szerint a fegyvertelen civil lakosságot – amelyet a nemzetközi jognak védenie kellene – traumatizálják és tartós terror alatt tartják. Véleményük szerint az izraeli hadműveletnek politikai és nem katonai célja van, mégpedig az, hogy növelje a Hamász-kormányra gyakorolt nyomást. Úgy fogalmaztak, hogy a Gázai övezetben élőket kollektív büntetésben részesítik, amit pedig tilt a humanitárius jog.

A szakértők elítélték az Izraelre az enklávéból zúduló rakétatámadásokat is, amelyeket nemcsak nemzetközi jogba, hanem erkölcsbe ütközőnek is neveztek. Megjegyezték azonban, hogy az emberi jogok megsértését nem lehet egyenlőnek tekinteni a két fél között, tekintettel arra, hogy az jelentősen eltérő méreteket ölt az egyik, illetve a másik oldalon. Az állásfoglalás aláírói a harcok beszüntetése mellett szorgalmazták a katonai és a politikai felelősök megbüntetését, valamint azt, hogy a palesztin helyzetet a nemzetközi büntetőbíróság tárgyalja.

Fotó: MTI/EPA/Mohammed Szaber

A Gázai övezetben vasárnap délben újultak ki a harcok az izraeli hadsereg és az övezetet irányító Hamász iszalmista szervezet között, és ezzel összeomlott az ENSZ által javasolt 42 órás humanitárius fegyverszünet.

Vasárnap délután az övezetet irányító Hamász iszlamista szervezet szóvivője, Szami Abu Zuhri közölte, a Hamász és a palesztin frakciók megegyeztek, hogy a muzulmán böjti hónap végének közeledtére tekintettel elfogadnak egy 24 órás tűzszünetet. A július 8-án kiújult harcokban eddig 1031 palesztin és 43 izraeli halt meg. A sebesültek száma palesztin oldalon meghaladja a hatezret.

Címkék: izraelgáza