Kevésbé demokratikus Szlovákia

Éves és negyedéves összehasonlításban is romlott a demokrácia minősége Szlovákiában, amely közepes volt, a demokrácia elveinek betartása pedig enyhén romlott az előző évhez képest – derült ki a Közéleti Kérdések Intézete (IVO) elemzéséből.
Kapcsolódó cikkek

A szervezet értékelési skáláján az 1-es osztályzat a demokratikus elvek betartásának ideális állapotát mutatja, az 5-ös értékelés pedig a leggyengébb besorolást jelenti. A demokrácia minősége 2013-ban átlagban 2,9 volt, míg egy évvel korábban az IVO 2,8-re értékelte a helyzetet.

A barométer a demokrácia elveinek betartását vizsgálja a közélet négy területén: a demokratikus intézmények és a jogállamiság, valamint a törvényalkotási folyamat helyzetét, illetve az emberi és a kisebbségi jogok betartását és a sajtó függetlenségét értékeli.

Az IVO a tavalyi évben a sajtó függetlenségét közepesnek (3,0) értékelte, ami megegyezett a 2012-es értékkel. A törvényalkotási folyamat helyzetét jelző mutató 2013-ban éves átlagban szintén az egy évvel korábbi értéken (2,5) maradt, azaz valamivel jobb volt a közepesnél.

A demokratikus intézmények és a jogállamiság minőségének megítélésén jelentősen rontott a szervezet. Ennek a mutatónak az értéke az utolsó negyedévben 3,5, tavaly egész éves átlagban 3,1 volt, míg 2012-ben csak 2,6.

Az elemzés szerint Szlovákiában tavaly az előző évihez képest komoly romlás állt be az emberi és a kisebbségi jogok betartásában is. Ennek a mutatónak az értéke tavaly egész éves átlagban 3,2 volt, míg 2012-ben csak 3,0, az utolsó negyedévben pedig 3,25, ami az elmúlt öt év legrosszabb eredménye. Martin Bútora, a szervezet tiszteletbeli elnöke az erre a szegmensre vonatkozó számadatok hátterét ismertetve kiemelte az anyagi szükséghelyzetben lévők segélyezéséről szóló azon jogszabály elfogadását, amely a segély kifizetését közhasznú munka elvégzésének feltételéhez köti. “Ezt akár kényszermunkának is lehet minősíteni” – jegyezte meg. Bútora a kisebbségi jogok betartásával kapcsolatban is több problémára mutatott rá, köztük Malina Hedvig ügyére, valamint kitért arra is, hogy csökkentették a nagy létszámú szlovákiai kisebbségek, köztük a magyar, képviseletének szavazati súlyát a szlovák kormány kisebbségügyi biztosának tanácsadó testületében.

Címkék: szlovákia