Gazdaság

100 milliárdot fialtak az Orbán és a Mészáros család cégei

100 milliárdot fialtak az Orbán és a Mészáros család cégei

Az Orbán-kormány 2018-at a családok évének nyilvánította. A napokban napvilágra került céges beszámolók alapján az látszik, hogy Orbán Viktor szűkebb környezetének – családtagjainak és jó barátjának, Mészáros Lőrincnek, valamint az ő családjának – valóban kiváló éve volt a tavalyi. Összesen legalább 100 milliárd forint adózott nyereséget termeltek az érdekeltségükben levő vállalatok, és a pénz jelentős részét nem is hagyták benn a cégekben, lapunk becslése szerint – tulajdonrészüknek megfelelően – mintegy 50 milliárd forintot vettek ki osztalék formájában.

Orbán Viktor apjának, id. Orbán Győzőnek négy cége van (van, amelyikben kizárólagos, másban résztulajdonos). Ezek közül kettőből, a Mészáros Lőrinc céges érdekeltségei által elnyert projekteknél alvállalkozóként feltűnő Nehéz Kő Kft.-ből és Dolomit Kft.-ből vág zsebre osztalékot, 1,3 milliárd forintnál is többet.

Orbán Győző cégei több mint 2 milliárdot fialtak a Családok Évében
Legalább 1,3 milliárd forintnyi osztalékkal gazdagodott a miniszterelnök apja, akinek Mészáros közpénzes munkáiból is jutott.

A kormányfő veje, Tiborcz István immáron főként ingatlanokban utazik, a projektek még futnak, ezért egyelőre nagy nyereséget nem mutatnak ki. Fő cége, a BDPST Zrt. a 2017-es 4 milliárdos profit után tavaly csupán 1 milliárdot hozott, és osztalékot nem vesz ki a cégből Tiborcz. Közben azonban betört a 100 leggazdagabb magyar közé, mindjárt 35 milliárd forintra becsült vagyonnal. Egy évvel korábban 8,2 milliárddal lehetett az elitbe kerülni, vagyis ennek alapján

egy év alatt több mint 26 milliárddal kellett tollasodnia Tiborcznak.

Hiába böngésszük azonban azt a négy társaságot, amelyikben Tiborcz közvetlenül tulajdonos, illetve azt a tízet, amelyikben a BDPST-n keresztül érdekelt, a mérlegeikből ez nem igazán látszik, a BDPST-leányok papírforma szerint összességében csupán 554 millió forint bevételt hoztak össze, és a többségük veszteséget mutatott ki, együtt több mint 200 milliót.

Igaz, egy mozdulattal hatmilliárdos részvénycsomagot nyelt le tavaly a BDPST, amikor megszerezte az ingatlanbefektetéssel foglalkozó Appeninn Nyrt. 20,59 százalékát Mészáros Lőrinctől. Jókora ingatlanportfóliót gyűjtött már össze a miniszterelnök veje, értékes épületeket szerzett meg (mint a turai kastély, a pesti Mahart-ház vagy az Andrássy úti Weiss Manfréd-villa), amelyekből milliárdos beruházásokkal jellemzően hotelt alakít ki. A szerzés nyomai itt-ott felbukkannak, például a Z18 Kft.-ben a tárgyévi beszerzések között 3,7 milliárd forinttal szerepel ingatlan, más cégeknél nagyobb méretű hiteleket tartanak nyilván. Amiből következtetni lehet az ingatlanbiznisz méreteire: a BDPST 5,5 milliárd forint, a leánycégek közül a Longoria Holding 1,7 milliárd, a Dorottya Invest 6,8 milliárd, míg a Downtown Development 400 millió kötelezettséget tüntetett fel tavaly év végén. Mindezekből közel 16 milliárd forint kötelezettségállomány sejlik fel, amiből finanszírozhatják az ingatlanportfóliót, illetve a fejlesztéseket.

Mészárosék nevén ezeknél jóval nagyobb tétben játszó cégek vannak. Mutatjuk is a legnagyobb profit-, illetve osztaléktermelő vállalatokat egy ábrán, amelyen az első tizenegy cég Mészáros-érdekeltség, majd Mészáros Lőrinc vejéé következik, az utána levő kettő Orbán Győzőé, végül az utolsó Tiborcz Istváné:

A Mészáros-féle cégeknél vannak olyanok, főként a tőzsdén lévők (Opus, Konzum, Appeninn) vagy a tőzsdei bevezetés előtt álló MKB Bank, amelyekben Mészáros Lőrincnek vagy feleségének csak résztulajdona van. Ezért becslésünk során a közvetlen vagy közvetett tulajdoni hányadot vettük figyelembe, amikor a Mészáros családhoz kerülő osztalékot kalkuláltuk. Az ábra azonban a cégekből kivett teljes, tehát nem csak a Mészároséknak járó osztalékot mutatja.

Nem jegyzik a tőzsdén, nyereséget sem termelt, mégis sokat hozott a konyhára a Mátrai Erőmű Zrt., Magyarország legnagyobb széntüzelésű erőműve, amely tavaly március óta a Mészáros-cégháló része. Ugyan 817 millió forint mínuszban zárt, a cég 57 milliárd forintos eredménytartalékjából 11,2 milliárd osztalék kifizetését szavazták meg a tulajdonosok, ennek kisebb része a 26 százalékban tulaj Magyar Villamos Művek Zrt.-et illeti, 74 százaléknyi rész Mészároséké. Ezt a társaság adósságkonszolidációja indokolja, amellyel a menedzsment mozgásteret nyer a tervezett, fejlesztési célú tőkebevonásokhoz – szól a hivatalos magyarázat.

Mészárosék egyik zöldmezős gigaberuházása, a tiszapüspöki Kall Ingredients Kft., izocukorgyára megkezdte tavaly a működését. Ez az a 45 milliárd forintos projekt, amihez a kormány 9,2 milliárd támogatást adott. A félmillió tonna kukorica feldolgozására méretezett üzem a szeptemberben záruló üzleti évben 8,7 milliárd forint bevételt és 1,1 milliárd forint veszteséget termelt, igaz, a mérlegzárással egy időben fejeződött be a próbaüzem, az igazi termelés csak azután kezdődött.

Mészáros már az agrárbizniszben is ráközelített Csányi Sándorra

Mészáros agrárcégei számára közel sem a tavalyi volt a legjövedelmezőbb év, osztalékeső helyett inkább nevezhetjük a szerzés-terjeszkedés évének 2018-at. A nagyobb agrárcégek összesen bő 4 milliárd forint nyereséget hoztak, közülük a legtöbbet, 2,68 milliárd forintot Mészárosék ős-agrárcége, a Búzakalász 66. Ugyanakkor három is veszteséget könyvelt el, a legsúlyosabbat, 391 milliós mínuszt a fegyverneki gabonatermelő, a Kunhalom Agrária. Veszteséges volt az egyik új darab, a bicskei Aranka Malom Kft. is, a bedőlt Sikér Malomipari Kft. vagyonából szerzett malom 104 millió forint mínuszt hozott össze.

Mészáros az agárérdekeltségeit mostanára külön holdingba szervezte, ami a méreteket illeti, „megközelítőleg” 40 társaság tartozik a Mészáros-csoporthoz – így fogalmazott a központi agrárvagyonkezelő, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, Csák Gyula.

A csomagban van balatoni borászat az időközben elhunyt Demján Sándortól (Canter), részek Leisztinger Tamás multimilliárdos egykori agrárérdekeltségeiből, nem beszélve a kegyvesztetté vált Simicska Lajos három volt állami gazdaságáról. Utóbbiak lenyelése után mintegy 38 ezer hektár földterületen gazdálkodhatnak a Mészáros-cégek, és ez már vetekszik az első számú agrár-élelmiszeripari vállalkozó, Csányi Sándor OTP-vezér birtokaival.

A vezérigazgató elmondása szerint

a Mészáros-féle agrárcsoport éves árbevétele 22 milliárd forint, 2200 állandó és idénymunkást foglalkoztatnak.

Ebből 8,6 milliárdot a Simicska érdekeltségéből Nyerges Zsolt érintésével Mészáros Lőrincnél landoló három egykori állami gazdaság hozott. Árbevételük nagyjából az előző évi szinten alakult, a Lajta-Hanság Zrt. egymaga 3,8 milliárdot produkált, az adózott profitjuk 670 millió forint volt, mindháromnál gyengébb az előző évinél. Osztalékot a Lajta-Hanság 121,6 milliót, a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. 5 milliót fizetett. Mészáros többi cége közül csak a Hidasháti Mezőgazdasági Zrt.-nél hagytak jóvá osztalékkivétet, a 147 millió forintos adózott eredményből 107 milliót.

Hatezer tehén, 53 ezer sertés, 240 ezer tojó, 60 millió tojás

A Talentis Agro Zrt.-nek Tokaj, a Balaton, Etyek és Somló térségében vannak szőlői, a termést a Chateau Dereszla Pincészet és a Canter Borház dolgozza föl. A tejelő szarvasmarha-ágazat az egyik legnagyobb Magyarországon: a hét szarvasmarhatelepen együttesen 6 ezer tehenet és ugyanennyi nőivarú szaporulatot nevelnek. A három fehérsertés- és egy mangalicatelep 53 ezer állat befogadására alkalmas. A vállalkozás székesfehérvári és békéscsabai telephelyén 240 ezres tojótyúk-állomány található, évente 60 millió tojást állítanak elő.

Mészáros veje jobban fizet a néhai Andy Vajnánál is

Ha nem is Tiborcz-tempóban, de Mészáros Lőrinc veje is felfutóban van. Homlok Zsolt cégei több mint 4 milliárdos adózott nyereséget tudnak felmutatni, egyikből 250 milliót ki is vesznek a tulajdonosok: Homlok, felesége, Homlok-Mészáros Ágnes és Homlok Tibor.

4143 milliós hasznot termeltek Mészáros vejének cégei
Már tavaly megvolt az első milliárdja.

A Homlok Építő Zrt. csak 2016 végén alakult, de már 3,9 milliárd forint árbevételnél tart, miközben az előző évinél 17-szer több profitot, 763 millió forintot termelt. A legnagyobb Homlok-érdekeltség a Vasútvillamosító Kft. 16,3 milliárd forintos árbevétele több mint a duplája az egy évvel korábbinak, a nyereség (3,38 milliárd) pedig majdnem a kétszerese. A cégbíróságnak leadott jegyzőkönyvből nem derül ki, fizettek-e osztalékot, de ha igen, és mindet kivették, akkor durván 2,4 milliárd illette Homlok Zsoltot. A Vasútvill szakterülete a felsővezeték-villamosítás, kulcsszerepe van a vasútfelújításokban. Azt hinnénk, minden fillért az amúgy pörgő vasúti projektekbe forgat, de a mérlegbeszámolóból az derül ki, hogy akad szabad forrása: „a társaság 2018. évben szabad pénzeszközét 6 milliárd forint értékben tőkevédett befektetési alapba fektette”.

A cég egyébként jobban fizet, mint a néhai szuperproducer, Andy Vajna fő magyarországi vagyonkezelője, az AV Investment Kft., ahol a három ügyvezető apanázsa összesen évi 47 millió forint volt. A Vasútvillamosítónál a az ügyvezetés 2018-as járandósága 51 millió forint, és az Opten céginformációs rendszere a Homlok-cégnél csak két ügyvezetőt tüntet fel, Paluska Józsefet és Nógrádi Tamást.

Kiemelt kép:  Szigetváry Zsolt / MTI

Olvasói sztorik