Kétarcú Szkopje

Bár a Koszovóval határos Macedónia lakosságának egynegyede albán, az ország politikailag stabil. Ennek és a kormány elkötelezett reformpolitikájának hála, a gazdaság szárnyal, ha ezt nem is érzi még mindenki.

Macedónia albánjai elmondhatják magukról, hogy sem az anyaországban, sem Koszovóban élő sorstársaik nem dicsekedhetnek az övékhez hasonló életszínvonallal. Mégsem elégedettek maradéktalanul. „Persze az ország többségét adó macedónoknak jól megy a sora” – fakad ki Szkopje albán negyedében egy zöldségárus, miután hosszasan elpanaszolta: jómaga szinte semmit nem érzékel Macedónia dinamikus fejlődéséből. Ellenkezőleg, évről évre rosszabb helyzetben van, s már azon gondolkozik, hogy hamarosan be kell zárnia a boltot.

Miként fest ugyanez macedón szemszögből? „A rendszer jó, csupán az albánokkal van baj, ők a növekedés kerékkötői. Nem fizetnek adót és járulékot, nem adnak számlát, ráadásul csak egymással üzletelnek” – panaszolja ingerülten egy macedón üzletember, amikor az ország gazdasági kilátásaira terelődik a szó. Úgy becsüli, mindennek következtében legföljebb a gazdaság fele legális, a többi a feketepiacon zajlik.


Tagadhatatlan, a Vardar folyó által kettéosztott főváros, Szkopje utcáit járva szembeötlőek a különbségek. A macedón oldalon divatos – a görögországi Thesszaloniki üzleteiből öltözködő – fiatalok két-három éves nyugati autókkal járnak, és a muzulmán szent hónap, a ramadán alatt is nyitva tartó, igényes – ám magyar, illetve nyugati mércével rendkívül olcsó – éttermekben vacsoráznak. Szkopjénak ez a része viszonylag új, az 1963-as, szinte az egész várost elpusztító földrengés után ugyanis errefelé szinte egész kerületeket építettek újjá. Ezzel szemben az albán negyedben kézzelfogható a szegénység. Itt az épületek elhanyagoltabbak, a házak jó része omladozik, a szűk utcákon pedig régi, lestrapált járművek kerülgetik az esővízzel teli kátyúkat. A kendőbe burkolózó nők és a férfiak pedig szemmel láthatóan sokkal olcsóbban öltözködnek, mint a város túloldalán élők.

„Még messze vagyunk attól, hogy egy egységes etnikumú ország legyünk. Egymás mellett élünk, nem egy egységes államban” – foglalja össze a helyzetet Goran Rafajlovszki, Macedónia volt berlini nagykövete. Ám a volt Jugoszlávia legdélebbi államában mindezek ellenére sem puskaporos a hangulat. Egyrészt az országban a 2001-es ohridi egyezmény értelmében ma mindent két nyelven írnak ki, a törvényhozásban és állami hivatalokban az albánok népességarányukon felül vannak reprezentálva, a vallásgyakorlás pedig teljesen szabad.

Ez utóbbi különösen fontos, hiszen a macedóniai albánok sokkal vallásosabbak, mint akár koszovói társaik. Más kérdés, hogy a békés egymás mellett élés jegyében cseppet sem zavarja őket a Szkopje fölé emelkedő – még Koszovóból is látható – 80 méter magas kereszt, amelyet pár éve állított az akkori kormány. Az etnikai és vallási türelem mellett pedig a kétmilliós ország mintegy egynegyedét kitevő albánok – akik a főváros lakosságának 20 százalékát, de például a negyedik legnagyobb település, Tetovo polgárainak több mint 90 százalékát adják – nagyon is tisztában vannak azzal, viszonylagos jólétük milyen sokat ér. Elemzők éppen ezért nem is tartják valószínűnek, hogy Koszovó függetlenségének közelgő kikiáltása politikai – értsd: nemzetiségi – feszültséget generálna Macedóniában.

REFORMKORMÁNY. Ráadásul az ország kilátásai is kedvezőek. Miközben az infláció nem éri el a 2 százalékot, a macedón gazdaság dinamikusan növekszik, a GDP az idén várhatóan legalább 6-7 százalékos lesz. Mindez nem utolsósorban azoknak a látványos reformoknak köszönhető, amelyeket a tavalyi választási győzelme után hatalomra került Nikola Grujevszki és kormánya vezetett be. A siker olyan nyilvánvaló, hogy októberben közzétett Doing Business 2008 (Vállalkozás 2008) című jelentésében a Világbank a vállalkozásalapítás körülményeinek javítása, az üzleti engedélyek beszerzésének egyszerűbbé tétele, valamint az adórendszer átalakítása érdekében tett erőfeszítések elismeréseként Macedóniát 178 ország közül egyenesen a 4. legelkötelezettebb reformországnak minősítette.

Miről szólnak ezek a reformok? Míg korábban például egy új vállalkozás bejegyzése legalább 48 napig tartott, ma ugyanez 4 óra alatt lehetséges. „A korábbi többlépcsős adórendszer helyett bevezettük az egységes, 12 százalékos adót, amely jövőre 10 százalékra mérséklődik. Ez egyaránt vonatkozik a céges és az egyéni adózókra. Egyszerűsítettük az építési engedélyek kiadását is” – húzza alá Gligor Taskovics, befektetésekért felelős tárca nélküli miniszter. Roppant egyszerűen mérték fel, mire van szükség. Felkérték a cégeket, hogy közöljék, melyek azok a jogszabályok és egyéb igazgatási eljárások, amelyek megnehezítik az életüket. „Ezeket az észrevételeket figyelembe véve számtalan intézkedést hatályon kívül helyeztünk” – érzékelteti Taskovics a kormányzatnak a vállalkozásbarát gazdasági környezet kialakítása melletti elkötelezettségét. Amennyiben pedig egy befektető a nyereségét visszaforgatja a macedóniai vállalatába, öt évig egyáltalán nem kell adót fizetnie. Szkopje törekvéseit a miniszter a következőképpen összegzi: „Macedóniát a befektetők Paradicsomává szeretnénk változtatni”. (Gligor Taskovics november 7-én – lapzártánk után – esedékes budapesti látogatására is ugyanezzel az üzenettel érkezett, és persze azzal a céllal, hogy magyar befektetőket csábítson az országába.)

Mindeközben Grujevszki és kormánya egy nagyon eltökélt korrupcióellenes programot valósít meg. A rendőrőrsöktől a bírósági épületeken át a vámhivatalokig mindenütt kamerákat szereltek föl, hogy az esetleges törvénytelenségeknek elejét vegyék. Az állampolgárok egy ingyenesen hívható telefonszámon tehetnek bejelentést, ha korrupciós ügybe botlanak. Az elmúlt hetekben máris számos letartóztatás történt. A még egy 2001-re visszanyúló fegyvervásárlási ügylet alapján 3 millió eurós korrupcióval vádolt volt miniszterelnöknek, Vlado Bukovszkinak például augusztus végén, az ország határán akkor kattant a bilincs a csuklóján, amikor nyári szabadságáról éppen hazafelé tartott. Metodi Sztamboliszkit, a hadsereg ugyanebben az ügyben bűnösnek tartott volt vezérkari főnökét pedig még júliusban a nyílt utcán vették őrizetbe. Az új kormány könyörtelenül következetes: Szkopjéban jó néhány frissen ledózerolt ház romjai mutatják, hogy Macedóniában ma az engedély nélkül építkezők sem számíthatnak kíméletre. Egy szálloda két emeletét például, amelyeket ugyancsak illegálisan toldottak hozzá az épülethez, a minap egyszerűen lerobbantották.

HOSSZÚ MÉG AZ ÚT. Mindazonáltal Macedónia egyelőre nem csupán nagy álmától, az uniós csatlakozástól van messze: ma még az átlagember sem sokat érzékel a reformokból és a gazdasági fellendülésből. Az egykulcsos adó ellenére a legtöbb vállalkozó úgy érzi, egyre több a plusz teher rajtuk. Vagy ott vannak például a nyugdíjak, amelyeket a kormány 2007-ben 10 százalékkal megemelt ugyan, de egyidejűleg ötszörösére növelték az ingatlanadót is, ami a kevéske pénzüket beosztani igyekvő időseket még érzékenyebben érinti. Mintegy 30 százalékos a munkanélküliség, a korrupció pedig -minden kormányzati elszántság ellenére – az élet minden területén jelen van. A legnagyobb probléma azonban az áramellátás: az elektromos energia egyötödét ma kizárólag importból tudják beszerezni. Így könnyen lehet, hogy a télen – különösen, ha zordra fordul az időjárás – a már ma is rendkívül magas árak az egekbe szöknek.