Bírálja a MOK-titkár az új budapesti ügyeleti rendszert

Az egészségügyi államtitkárral ellentétben a kamara szerint az nem előre-, hanem visszalépés lesz.

A fővárosban október 1-jétől indul az új ügyeleti rendszer, ám a Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint több háziorvost még meg sem keresett az átalakítást levezénylő Országos Mentőszolgálat (OMSZ). A Népszavának Keczéry Attila, a MOK titkára, a szervezet Háziorvosi Csoportjának vezetője azt mondta: a fővárosban reggel nyolctól este nyolcig vannak a rendelések, azok között vannak „lefedetlen” időszakok, amikor a háziorvosok helyett eddig az alapellátás mellett működő 24 órás ügyeleti szolgálatok látták el a betegeket. A váltással ezek megszűnnek.

Takács Péter egészségügyi államtitkár többször elmondta: az új rendszerben minden háziorvos a saját területéért felel, ám Keczéry szerint ez a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy egy fővárosi háziorvos a kétheti időszak 10 munkanapjából ötször 12 órát, egyszer, amikor ügyeletet is ellát 14 órát dolgozik egyhuzamban az előírt nyolc óra helyett. A kamara azt javasolta, hogy hétköznap 8 és 14, illetve 14 és 20 óra között két orvos ügyeljen az ügyeleti ponton, az OMSZ pedig biztosítson egy kijáró szakembert. Ez megoldotta volna az „ellátás nélküli üres órák” gondját. Ezt a háziorvosok támogatták, az egészégügyi kormányzat elvetette.

Az orvosi kamara annyit tudott elérni az egyeztetéseken, hogy a fővárosban különválasztják a felnőtt és a gyermekellátást, és lesz két olyan pont, ahol 24 órában elérhető az ügyeletes orvos, ahogy ez korábban is volt minden kerületben. A MOK úgy számol, ha az összes háziorvos részt venne a feladatban, kéthavonta minimum három ügyelet jutna egy orvosra. Az új rendszer zavartalan működtetéséhez 675 felnőttet ellátó és 135 gyermekorvos kellene, de több kerület háziorvosát még meg sem keresték, ha akarnának sem tudnának szerződni az Országos  Mentőszolgálattal.

Takács Péter által ígért, úgynevezett háromsoros ügyeleti pontokhoz – a kamara számításai szerint – havonta 1350 betöltendő orvosi helyre kell szakembert találni, ami azért gond, mert

a főváros 906 felnőtt praxisából 100, a gyermekeket ellátó 297-ből 28 betöltetlen.

Keczéry Attila szerint a 18 fővárosi ügyeleti pontból 4 felnőtt, és 2 gyermekellátási pontot kórház, illetve sürgősségi fogadóhelyek mellé telepítenek.

Takács Péter államtitkár korábban arról beszélt, hogy az új ügyeleti rendszer hihetetlen előrelépés lesz Budapesten a régihez képest. Azt mondta, nincs olyan kormányzati szándék, utasítás, hogy az eddigi rendelési időket meg kellene változtatni.

Ne változtassák meg a délután 4-től 8-ig tartó rendeléseket, mert azok a budapesti életvitelhez vannak szabva

– üzente a budapesti alapellátóknak, majd hozzátette: gond nélkül le fogják fedni az ügyeleti sávokat.

Frissítünk!

Győrfi Pál, a mentőszolgálat kommunikációs és pr-vezetője a MOK-titkár szavaira reagálva azt közölte: a kamara illetékesének állításával szemben minden háziorvos kapott megkeresést, továbbá részletes tájékoztatást a teendőiről. Azt is írta, hogy az új ügyeleti rendszer nem változtatja meg a háziorvos felelősségi körét és munkaidejét. „A háziorvos eddig is felelős volt a körzetének betegeiért, munkaideje pedig eddig is és ezután is munkanapi 8 óra, ami rendelési és gondozási időszakra oszlik. A háziorvos a havonta egy vagy két alkalommal teljesítendő ügyeletének napját az egyéb elfoglaltságaira figyelemmel maga választhatja meg úgy, hogy az a délutáni rendelési idejét sem befolyásolja” – fogalmazott.

 

Győrfi azt is megjegyezte, hogy fővárosban 1072 fővárosi háziorvos praktizál, az ügyeleti rendszerhez csatlakozó orvosok száma pedig napról napra nő (a szeptember 20-ai állás szerint már 339 fő), így az ügyeleti sorok kiállíthatóak. Ugyanakkor azért van szükség valamennyi háziorvos szerepvállalására, hogy így az egy főre jutó „terhelés” a lehető legkisebb legyen, vagyis a feladat igazságosan és egyenlően kerüljön elosztásra az orvosok, de legfőképpen a betegek érdekében.

 

Az eddigi rendszerrel kapcsolatban azt is hozzátette: „a valóságban sajnos nemhogy minden kerületben, de egész városrészekben sem találtunk mindig ügyeletes orvost, így helyettük is a mentőknek kellett helytállniuk. Az új rendszerben valamennyi ügyeleti ellátóhelyen biztosítottak lesznek a személyi és tárgyi feltételek a biztonságos és magas színvonalú betegállátáshoz.”