Belföld

Megjelent a rendelet a tanévkezdésről: említés szintjén sem szerepel benne a digitális oktatás

Miközben a felsőoktatásban a hagyományostól jócskán eltérő tanévre készülnek, a közoktatásban hagyományos menetrend van kilátásban.

Kedd este megjelent a tanévkezdésről szóló rendelet a Magyar Közlönyben. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a minap már jelezte, hogy „a koronavírus-járvány hazai alakulása eddig kedvező, jelenleg nem indokolt a digitális oktatással helyettesíteni a hagyományos oktatást”, de a rendelet szövege még ennek fényében is meglepőnek hat, ugyanis

sem a digitális oktatás, sem a távoktatás nem szerepel a szövegben.

Ez azért is különös, mert noha a tárca jelezte, hogy a megszokott menetrend szerint tervezik a tanévet, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke korábban arról beszélt, hogy szeptembertől a hagyományos és a távoktatást ötvöző hibrid tanításra kell felkészülni. Horváth Péter lapunknak azt mondta: „fel kell készülni arra, hogy ha a vírus ismét nagyobb számban fertőz, és hasonló vészhelyzet alakul ki, akkor ne érje váratlanul az intézményeket”. Hozzátette, hogy mivel a fertőzöttség a tavaszi időszakban sem volt egyenletes, így nem országos, központi intézkedésekre lenne szükség, hanem helyi, fenntartói szintű döntésekre.

Mi több, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár korábban egy interjúban beszélt arról a digitális oktatás kapcsán, hogy „az áthelyezett szombati munkanapokon például lehet szó tantermen kívüli, digitális munkarendről”, azonban a rendeletben erre sem található semmilyen utalás.

A rendelet egyebek közt tartalmazza, hogy a tanév 179 tanítási napból áll majd, az első tanítási nap szeptember 1. (kedd), az utolsó 2021. június 15. Az első félév 2021. január 22-én ér véget.

Ezen kívül a korábbi évekhez hasonlóan szerepel szerepel benne, hogy

a tanítási év lezárásának, a tanuló minősítésének, a magasabb évfolyamra lépésnek nem akadálya, ha az iskola a rendkívüli tanítási szünet elrendelése miatt kieső tanítási napokat nem tudja teljes egészében pótolni.

A rendelet szerint az iskola indokolt esetben gondoskodik arról, hogy az elmaradt tananyagot a következő tanítási évben dolgozzák fel.

Az Emmi az iskolák számára egyébként részletes járványügyi intézkedési protokollt készít, amit hamarosan kézhez kapnak majd az iskolák.

A közoktatással ellentétben a felsőoktatási intézmények a hagyományostól jócskán eltérő tanévre készülnek: több intézményben hibrid szemeszter lesz, vagyis a nagy létszámú előadások online zajlanak majd, a kis létszámú szemináriumi órákon és a gyakorlaton személyesen kell részt venni, máshol negatív koronavírustesztet várnak a hallgatóktól.

Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu

Ajánlott videó

Olvasói sztorik