Balog Zoltán egy a fővárosban rendezett tanácskozás után újságírói kérdésre azt mondta: úgy látja – amennyire a hírekből meg lehet állapítani -, hogy diákok közötti, illetve egyetemi belháborúról van szó, amelyben számos érdek ütközik egymással. Hozzátette: sokan hozzáférhettek azokhoz a listákhoz, és nem tudni pontosan, mi történt.
Azt látni, hogy többen ringbe szálltak – mondta a miniszter, megjegyezve: reméli, eljutnak odáig, hogy megtudják, mi is történt, megnyugszanak a kedélyek, és mindazok, akiknek az a dolguk, hogy a felsőoktatás javításával foglalkozzanak, ezt fogják tenni.
Arra a felvetésre, folytatja-e a tárgyalásokat a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, Balog Zoltán azt válaszolta: miért ne folytatná, rajta nem fog múlni.
HÖOK: a hallgatók személyét és jogait tiszteletben kell tartani
Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) álláspontja szerint a hallgatók személyét és jogait tiszteletben kell tartani, senkit sem érhet hátrány neme, származása, politikai, vallási és világnézeti hovatartozása vagy szexuális beállítottsága miatt, és ennek biztosítására az intézmények vezetése mellett a hallgatói önkormányzatoknak is megkerülhetetlen kötelezettségük van.
Amíg a szabálysértés elkövetése nem bizonyított, mindenkit megillet az ártatlanság vélelme – tette hozzá a szervezet közleményében.Mint írták, bizonyos, a sajtóban megjelent megnyilvánulásokat tudatosan generált, politikai indíttatású, nemtelen támadásnak tartanak, és a leghatározottabban visszautasítják.
Megjegyezték, hogy a sajtó értesülései szerint az ELTE BTK HÖK-kel kapcsolatba hozott listák 2007 és 2009 között készültek, ezért – függetlenül azok valós vagy valótlan tartalmától – a vizsgálatnak azt is tisztáznia kell, hogy az adott időszakban a hallgatók adataihoz kik és milyen formában férhettek hozzá, volt-e lehetőség utólagos manipulációra, illetve hogy a lista puszta létezésében a jelenleg hivatalban lévő HÖK-vezetőknek volt-e egyáltalán bármilyen felelőssége.
Az atv.hu kedden írt arról, hogy az ELTE BTK-n a hallgatói önkormányzat éveken át listázta az új hallgatókat; a gólyatáborba jelentkezőket világnézetük, pártszimpátiájuk, felekezeti hátterük és vélt származásuk alapján jellemezték. Az adatbázis egyik szerkesztője és a hallgatói önkormányzat elnöke elismerte a listák létét, de azt állítják, a kényes részleteket utólag hamisította valaki.
Szerdán Mezey Barna rektor felfüggesztette az ELTE BTK HÖK működését. Közleményében azt írta: a személyes adatok kezelésére vonatkozó törvényi rendelkezések megsértését a HÖK elnöke is elismerte. A felfüggesztés a törvénysértések kivizsgálásáig tart.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Bűnügyi Főigazgatósága a Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI) jelölte ki az eljárás lefolytatására, az NNI pedig feljelentéskiegészítést rendelt el.