Veszélyt jelent négy Jobbikos?

A Jobbik feljelenti Balajti Lászlót, az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjét, és kezdeményezi annak a szakvéleménynek a nyilvánosságra hozatalát, amely szerint a párt négy országgyűlési képviselője nemzetbiztonsági kockázatot jelent.

Staudt Gábor jobbikos képviselő ezt azután közölte, hogy pénteken három frakciótársával – Balla Gergővel, Endrésik Zsolttal és Schőn Péterrel – Schmitt Pál házelnöknél járt, aki tájékoztatta őket: nemzetbiztonsági átvilágításuk “kockázati tényezőket tárt fel”.

Polgári kártérítést követelnek

A jobbikos politikus a szakvélemény részleteit nem ismertette, elárulta azonban, hogy a jelentés a kampányban elhangzott kijelentéseiket, politikai véleményüket “minősítette önkényesen nemzetbiztonsági kockázatúnak”. Hozzátette, hogy a Jobbik a szakvélemény titkosságának feloldását kezdeményezi, és büntető feljelentést tesz Balajti László, a szakvéleményt jegyző Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója ellen, illetve társaival polgári kártérítést követel tőle.

Staudt Gábor érthetetlennek nevezte, hogy a “Gyurcsány-rezsim által kinevezett” Balajti Lászlót még nem távolították el az Alkotmányvédelmi Hivatal éléről, és úgy fogalmazott, hogy átvilágításukkal kapcsolatban “Lendvai Ildikó forgatókönyve” valósul meg, a szocialista párt elnöke ugyanis “megjósolta” a szakvélemény eredményét.

Arra is kitért, hogy az átvilágítást a Nemzetbiztonsági Hivatal jogutódja, az Alkotmányvédelmi Hivatal végezte, majd emlékeztetett, a Jobbik a választási kampányban a szervezet megszüntetését szorgalmazta. Staudt elmondta: alkotmányellenesnek tartják a szakvélemény megállapításait, mivel a képviselőjelöltként tett nyilatkozataiért senki sem vonható felelősségre. Mint mondta, a jelentés ezzel nem csupán őket, hanem 850 ezer választópolgárt minősített nemzetbiztonsági kockázatnak.

AVH néven emlegette a hivatalt

Az Országgyűlésben tartott sajtótájékoztatóján a politikus az Alkotmányvédelmi Hivatalt AVH néven emlegetette, és kijelentette: az általuk megtapasztalt eljáráshoz képest “a Rákosi-korszak majdhogynem demokráciának nyilvánítható”. Szerinte a probléma súlyosabb annál, hogy megelégedjenek “Balajti László példás megbüntetésével”, mert Magyarországon jó hírneve került veszélybe.

Staudt Gábor ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal jelentése nem kötelezi a nemzetbiztonsági bizottságot.

Balla Gergő, Endrésik Zsolt és Schön Péter a honvédelmi és rendészeti, Staudt Gábor pedig a nemzetbiztonsági bizottságban képviselné a Jobbikot. A párt azonban nem marad delegált nélkül a testületekben, mivel a rendészeti bizottságba jelölt Rubi Gergely átvilágítása már lezárult, a nemzetbiztonságiba pedig átmenetileg olyan politikust küldenek, aki átment az ellenőrzésen – mondta Staudt Gábor. Hozzátette: a történtek csak megerősítik őket abban, hogy munkájukra szükség van, és ezután százszoros erővel fognak dolgozni azért, hogy “hírmondó se maradjon abból a mentalitásból, jogellenes gondolkodásból”, amely az elmúlt éveket jellemezte.

A Belügyminisztérium mindezekre reagálva közleményben tudatta: az Alkotmányvédelmi Hivatal törvényi kötelességének tett eleget az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságába, illetve a honvédelmi és rendészeti bizottságába jelölt képviselők átvilágításának lefolytatásával. “A C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzések a hatályos jogszabályoknak megfelelően lettek elvégezve, a megállapításai pedig objektív tényeken alapulnak” – szögezték le.

Címkék: Belföld