Leállítható a tűzijáték

17 menekítő tornyot állítanak fel vihar esetére, az új vírus ellen fertőtlenítő kézmosókat és járványügyi szakértőt alkalmaznak, illetve előre felvett biztonsági filmekkel tájékoztatják a lakosságot az augusztus 20-ai ünnepségen. A tűzijáték bármikor, egyetlen gombnyomással leállítható.

Az ünnep biztosítását idén több mint 1500 közreműködő mellett a rend- és katasztrófavédelmi, valamint a mentésért felelős szervek végzik – áll az augusztus 20-ai állami ünnepség biztonságáért felelős Operatív Törzs (OT) sajtóközleményében.

Véglegesítették a rendezvények biztonsági terveit és a rendezvény ideje alatti intézkedések rendjét. Arra törekedtek, hogy a tavaly sikeresen alkalmazott biztonsági elemeket továbbvigyék, emellett új biztonsági intézkedések bevezetését is elrendelték, többek között a H1N1 vírus terjedésének megakadályozására. Az OT munkájában járványügyi szakértő is részt vesz, emellett a Kossuth téren a Szent István király udvara rendezvényen 10 fertőtlenítővel ellátott kézmosó egységet szerelnek fel a mobil WC-k és vendéglátóipari egységek közelében. A fertőzések megakadályozását szolgálja az is, hogy a téren működő vendéglátóhelyek dolgozóinak is kötelezően védőkesztyűt kell viselniük.

Emellett összehangolták az augusztus 20-i fővárosi rendezvényeket, a repülés és a hajózás rendjét, valamint elvégeztették a szükséges biztonsági előkészületeket az ünnepség zavartalan lebonyolítása érdekében.

Bármikor megszakíthatják, ha baj van

Az ünnep ideje alatt, egész napos kibővített létszámú ügyeletet lát el az Operatív Törzs. A nap folyamán a részt vevő szervezetek tagjai, többek között az Országos Meteorológiai Szolgálat, a katasztrófavédelem, a rendőrség, tűzoltók és a mentők képviselői folyamatosan jelentenek a rendezvények helyszínén történtekről.

Az ülésteremben egy meteorológiai munkaállomás révén pedig a biztonságért felelős szervezetek és az Operatív Irányító azonnali információt kaphat a meteorológiai helyzetről is. A folyamatosan beérkező információk és az OT tagjainak szakmai véleménye alapján Juhász Gábor operatív irányító, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára hozza meg a rendezvény biztonságát érintő döntéseket. Indokolt esetben ő dönt az ünnepség megszakításáról, illetve elhalasztásáról, beleértve a tűzijátékot is, amely idén is egy gombnyomásra az összes helyszínen, vagy helyszínenként külön-külön is leállítható lesz.

Toronyba menekülhetünk

Az ünnepségre látogatók biztonságát idén is 17 menekítő torony, a tűzijáték 2,5 km-es szakaszán felállított 5 óriáskivetítő és 70 hangosbemondó, valamint a megerősített szolgálatot ellátó rend- és egészségvédelmi szervek biztosítják.

Amennyiben szükséges az ünnepség leállítása vagy a program módosítása, a lakosság tájékoztatását előre felvett biztonsági filmek, a hangosbemondókból pedig élő magyar és angol nyelvű biztonsági instrukciók segítik.

Címkék: Belföld