A vizitdíj jött, a hálapénz marad

Harmincöt százalékkal kerülnek többe a magyar családoknak az egészségügyi szolgáltatások az életbe lépett reformok után – írja a Népszabadság egy friss felmérésre hivatkozva.

Havonta 15 ezer forintot költ zsebből egy átlagos magyar család orvosra, gyógyszerre, ugyanez az adat azokban a háztartásokban, amelyekben krónikus beteg él, 18 ezer forint. Ez körülbelül 35 százalékkal több, mint amennyit tavaly költöttek a családok erre a célra – derül ki a Szinapszis Egészségügyi Piackutató és Tanácsadó cég kutatásából.

A többletköltséget a gyógyszerek térítési díjának növekedése, illetve a gyógyhatású készítmények gyakoribb fogyasztása okozza. A magyarok csaknem felének (42 százalék) van krónikus, azaz hosszan tartó betegsége. Az érintettek körében a leggyakoribb probléma a magas vérnyomás, ezt követik a mozgásszervi betegségek, az allergia, az egyéb tartós kezelésre szoruló keringési panaszok, valamint a cukorbetegség. Nekik úgy havi kilencezer forint a gyógyszerszámlájuk. Ebből körülbelül kétezret a recept nélkül is hozzáférhető, kiegészítő terápiájukra költenek.

Bár az egészségügyi reform keretében a kormány szigorította a betegtájékoztatást – azaz ezt a gyógyszerészek, az orvosok kötelezettségévé tette –, a betegek nagy többsége továbbra is a gyógyszeres dobozokban található tájékoztatókból jut információhoz a kezelésével kapcsolatos terápiáról.

A kutatást végző cég kíváncsi volt a vizitdíj bevezetésével kapcsolatos tapasztalatokra. A felnőtt lakosság hét százaléka mondta azt, hogy az önrészfizetés bevezetése okán a jövőben ritkábban megy majd orvoshoz. A megkérdezettek harmadát a vizitdíj nem befolyásolja a hálapénz adásában, ők annyit tesznek a borítékba, mint eddig. A megkérdezettek ötöde kevesebbet ad.

Címkék: Belföld