Start Plusz és Extra a munkavállalásért

Gyurcsány Ferenc szokásos hétfői parlamenti beszédében a munkanélküliség csökkentéséről és a munkahelyteremtésről beszélt. Elutasította a Fidesz Tb-csökkentési javaslatát, és alternatív javaslatként a Start program tartós munkanélküliekre és 50 év felettiekre történő kiterjesztését vetette fel.

Gyurcsány Ferenc a munkanélküliség problémájáról beszélt hétfői parlamenti beszédében. Mint mondta, több embernek van most munkája, mint az előző ciklusban: 1998 és 2000 között növekedett, majd 2000 és 2003 között ismét csökkent a foglalkoztatottak száma, ezt követően azonban ismét növekedés mutatható ki. Ma 75 ezerrel többen dolgoznak, mint 2002 májusában. Mivel azonban még mindig sokan vannak állás nélkül, újabb és újabb kezdeményezésekre van szükség. A miniszterelnök azonban felelőtlen és rossz megoldásnak nevezte a Fidesz javaslatát, amely a Tb-járulékot tíz százalékkal csökkentené. Az ellenzéki párt javaslata 29-ről 19 százalékra csökkentené a társadalombiztosítás terheit, amellyel terveik szerint 200 ezer új munkahelyet teremtenének. A kormányfő szerint ez 650 milliárd forintjába kerülne a költségvetésnek, de véleménye szerint nem hozna eredményt.


„A 2005-ös adatok azt mutatják, hogy a munkanélküliekkel szemben 100 ezer munkaadó keresett, sikertelenül, munkaerőt, és 100 ezer külföldi munkavállaló talált állást Magyarországon. Tehát elválnak az utak: egyszerre van munkaerőhiány és munkanélküliség. Az ellenzék javaslata azt eredményezné, hogy még több külföldi találna nálunk munkát, illetve a tulajdonosoknak magasabb profitot hoz, ha kevesebb járulékot kell befizetni. De ettől nem kell több vízóra-leolvasó vagy postás” – mondta Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök hozzátette: ez a megoldás csak a luxusprofitot emelné, és csak kevés új munkahelyet teremtene. De ha bejönne a Fidesz számítása és 200 ezer új munkahely létrejönne, az ebből bejövő adók is legfeljebb 150 milliárd forintot tennének ki, így a javaslat „Magyarország szociális biztonságát és pénzügyi egyensúlyát kockáztatná”.

A kormányfő hangsúlyozta: jó megoldást kell keresni. Kitért arra, hogy a Start kártya program rendkívüli sikereket hozott: 10 ezerrel csökkent általa a pályakezdő munkanélküliek száma. A Start kártya lényege, hogy 33,5 százalék helyett a kártyát kiváltó fiatalokat foglalkoztatóknak az első évben csak 15 százalékos Tb-t, a másodikban pedig 25 százalékot kell fizetni. „Így csak az kapja meg a támogatást, aki valóban foglalkoztat pályakezdő munkanélkülit” – mondta Gyurcsány Ferenc.


Hozzátette: a pozitív példát ki kell terjeszteni az újrafoglalkoztatottakra is: a Start plusz program keretében a Gyesről és Gyedről visszatérő édesanyákat és édesapákat foglalkoztatók a Start kártyával rendelkezők kedvezményeit ugyanúgy megkapnák. Az 50 év felettieket pedig a Start Extra program segítené: az ebbe a korosztályba tartozó tartós munkanélkülieknek állást adóknak az első évben egyáltalán nem kellene Tb-t fizetnie utánuk, második évben pedig csak 15 százalékot. Ugyanezt a kedvezményt kapnák a kistérségi és rendkívül hátrányos helyzetű, körülbelül kétszáz település tartós munkanélkülijeit foglalkoztató munkaadók is. „Ez a visszatérő remény programja” – foglalta össze Gyurcsány Ferenc.


Áder: nemekből nem lehet országot építeni

A Fidesz frakcióvezetője válaszában magát Gyurcsány Ferencet idézte: “nemekből nem lehet országot építeni”. Így reagált arra, hogy a miniszterelnök elutasította a párt javaslatát. Áder János kiemelte: négy év alatt 5,7 százalékról 7,3 százalékra nőtt a munkanélküliség. A Fidesz javaslata pedig megalapozott véleménye szerint, hiszen ott az 1999-es pozitív példa, amikor az Orbán-kormány 39-ről 29 százalékra csökkentette a Tb-járulékokat és ezzel 200 ezer új munkahely alakult. A frakcióvezető megjegyezte: van némi ellentmondás a kormányfő gondolatmenetében, hiszen kormányra kerülésük esetén ők is öt százalékkal csökkentenék a Tb-t.

Címkék: Voks 2006: Hírek