Új nyilvántartással a lakásmaffia ellen

Január elsején módosult az ingatlan-nyilvántartás szabályairól szóló törvény, amely a személyi igazolványok körözhetővé tételével együtt a lakásmaffia elleni fellépést segíti elő.

Az ingatlan-nyilvántartási törvény módosítása kapcsán, a tulajdoni lapokon, a széljegyekben egyértelműen utalni kell arra, hogy milyen ügy van folyamatban az adott ingatlannal kapcsolatban. Ilyen feljegyzés lehet például az adásvétel vagy a jelzálogbejegyzés is. Azokat az okiratokat, amelyek alapján ezek a bejegyzések készülnek, csak azok tekinthetik meg, akik írásban igazolják, hogy érdekeltjei a folyamatban lévő ügynek.

Ugyanezen módosítás értelmében a földhivatalnak a jövőben ellenőriznie kell, hogy kik azok, akik be szeretnének tekinteni egy tulajdoni lapba. Hasonlóképpen igazolvánnyal, vállalat esetében cégpapírokkal kell igazolnia magát annak is, aki másolatot kér a tulajdoni lapról.

A lakásmaffia elleni fellépésként változásfigyelő rendszert vezettek be, a korábbi, egyszeri 80 ezer forintos csatlakozási díjat eltörölték, a használatért azonban továbbra is fizetni kell. Ez a rendszer biztosítja egyébként a földhivatalok számítógépes összekapcsolódását, és lehetővé teszi a földhivatali adatbázisokhoz történő hozzáférést külső felhasználók, például bankok, közigazgatási intézmények, önkormányzatok, közjegyzők, ügyvédi irodák számára is. Ez azért fontos, mert a bűncselekmények megelőzésében jelentős szerep hárul az ügyvédekre és közjegyzőkre, mivel az ingatlanügyletek nem érvényesek a jogászok közreműködése, ellenjegyzése nélkül.

Egy másik új eszköz a lakásmaffia ellen, hogy ez évtől körözhetővé válnak a személyi igazolványok, azaz az elveszett vagy ellopott okmányok bekerülnek a rendőrség körözési rendszerébe, megnehezítve, hogy visszaéléseket kövessenek el velük. Emellett a régi típusú személyi igazolványok automatikusan érvénytelenné válnak, ha a bennük szereplő lakcím elavult.

Az Országgyűlés már elfogadta, de majd csak márciustól lép érvénybe az a módosítás, amely alapján elektronikus formában kérhetnek hiteles másolatot a tulajdoni lapokról az ügyfelek, akik ugyanehhez az okmányirodákban is hozzájuthatnak. A közjegyzők természetesen továbbra is állíthatnak ki majd tanúsítványt a tulajdoni lap tartalmáról, amely egyenértékű marad a hiteles tulajdonilap-másolattal.

Címkék: Belföld