Messze még az igazi jólét

Egyre nő a magyarok életszínvonala, ám vásárlóerejük összehasonlíthatatlan néhány fejlettebb uniós tagország lakosainak lehetőségeivel – írja a Napi Gazdaság.

Erőteljesen nőtt a hazai életszínvonal az elmúlt öt évben. Mindebben jelentős szerepe volt a gyorsuló bérkiáramlásnak, még akkor is, ha a múlt évben visszaesés történt ezen a téren.

A magyar vásárlóerő elérte az uniós átlag 59 százalékát. A költésben mind nagyobb szerep jut a szolgáltatásoknak, és annak ellenére, hogy ezzel párhuzamosan csökkent a háztartások kiadásaiban a napi fogyasztási cikkek vásárlása, 1998 és 2003 között 70 százalékkal nőtt a kiskereskedelem forgalma – szögezte le Kozák Ákos, a GfK Hungária piackutató intézet ügyvezető igazgatója. Mint mondta, nem olyan szignifikáns az életszínvonal javulása, mint a kilencvenes évek elején, fontos kiemelni azonban, hogy folyamatosan nő az éttermi fogyasztás, egyre több a külföldre utazó magyar, ezen belül például sokat elárul az életszínvonalról a rendszeres síelők 500 ezres száma. Kelendőbbek a luxustermékek, igaz, a prémium kategóriára korábban is volt igény. Kozák szerint ezek forgalma egyértelműen nőtt, de az ilyen áruk vásárlóinak köre még mindig elég szűk.

Életszínvonalban nagyjából a cseh és a szlovák lakossággal vagyunk egy szinten, egy-két százalékos eltéréssel, ugyanakkor a költekezési lehetőségek szempontjából gyakorlatilag összehasonlíthatatlan Magyarország és néhány fejlett nyugat-európai ország. Amíg itthon az egy főre jutó átlagos elkölthető pénz évente euróban számolva 4460, addig például a franciák átlagjövedelme ennek havonta több mint a fele, vagyis nettó 2377 euró. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében például az egy főre jutó éves elkölthető jövedelem kevesebb, mint Norvégiában (nem EU-tagország) és csak valamivel több mint Németországban az egyhavi átlagkereset.

A magyarországi megyékben 3500 és 4600 euró között mozog az éves szintű egy főre jutó vásárlóerő, ám a főváros nagyon elhúzott a vidéktől. Az országos átlaghoz képest Budapest 135 százalékos vásárlóerő-indexszel bír, ez fejenként átlagosan több mint 6000 eurót évente elkölthető jövedelmet jelent, ami 1200 euróval több, mint a második legerősebb térség, Győr-Moson-Sopron megye lakóinak évente átlagosan elkölthető jövedelme.

Címkék: Belföld