Tudomány

Ez lehet az oka, hogy kihaltak a neandervölgyiek

microgen / Getty Images
microgen / Getty Images

A neandervölgyiek hirtelen eltűnése a történelem egyik legnagyobb rejtélye. A távoli rokonaink háromszázezer éven keresztül uralták a Földet, míg aztán egyszer csak eltűntek. A kihalásukhoz rengeteg teória fűződik, többek között az is, hogy mi felelhetünk a pusztulásukért, a Granadai Egyetem kutatói azonban most rábukkanhattak a tényleges megoldásra – írja a Study Finds.

A szakértők 267 olyan gént találtak, ami a Homo sapiensben megtalálható, a neandervölgyiekben azonban nem – ezek többek között a kreativitásért, az öntudatért és az egészségért is felelősek. Ezeknek a géneknek hála a Homo sapiens fittebb, az öregedéssel szemben ellenállóbb, valamint a fertőzésekkel szemben védettebb volt a neandervölgyiekhez képest.

Ez az első ilyen génanalízis, az eredmények pedig azt mutatják, hogy a Homo sapiens kétszer olyan hatékonyan alkalmazkodott és legalább ennyivel fittebb volt, mint a rokona. A szakértők szerint mégis inkább az lehetett a titok kulcsa, hogy a Homo sapiens találékonyabb és kreatívabb volt a neandervölgyieknél. Ez vezethetett a szükséges együttműködési képességhez, rugalmassághoz, felfedezési készséghez és a technológiai fejlődéshez is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik