Tudomány

Máris bajban van a világvégebunker

Bár arra tervezték, hogy a nukleáris holokauszttól, egy aszteroida becsapódásáig túléljen mindent, amiben még nem semmisül meg a Föld, a globális felmelegedés nem várt kihívások elé állítja a Spitzbergák Nemzetközi Magbunkert.

Rekordmeleg volt az utóbbi időben a térségben, ami miatt olvadás kezdődött, a szokásos havazás helyett pedig eső esett. A víz behatolt az elvileg szuperbiztonságos bunker bejárati folyosójára, és megfagyott: mintha egy gleccser tört volna be az épületbe.

Hege Njaa Aschim, a bunkert tulajdonló norvég kormány tagja elismerte, a tervezéskor nem számítottak ennyire extrém időjárásra. Bár a víz nem jutott be magába a trezorba, így a magok közül szerencsére egy sem sérült meg, az eset súlyos, megoldásra váró problémákat tárt fel.

„A létesítménynek emberi beavatkozás nélkül kellene működnie, most napi 24 órában figyeljük. Meg kell tudnunk, hogy mit tehetünk a kockázatok minimalizálásának érdekében, és biztosítanunk kell, hogy a magtár a jövőben magától működhessen” – mondja Aschim.

Fotó: Europress

A legfontosabb kérdés most az, hogy ez a hőhullám egyszeri jelenség volt-e, vagy a jövőben számítani kell még hasonló, vagy még ennél is extrémebb körülményekre. Jelenleg úgy tűnik, hogy a sarkkör, és különösen a Spitzbergák környéke sokkal gyorsabban melegszik, mint a föld.

A szakemberek jelenleg azon dolgoznak, hogy vízhatlanná tegyék a bunker bejáratát, vízelvezető árkokat ásnak körülötte, illetve szivattyúkat építenek a hegy gyomrában elhelyezkedő magtárhoz vezető alagútba.

A Spitzbergák Nemzetközi Magbunker olyan, mint egy Noé bárkája a növények számára. Élelmiszer növények magvainak millióit tárolják benne -18 fokos hőmérsékleten, így azok évszázadokon át is megőrizhetők.

(via The Guardian)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik