Tudomány

Tudtad? A Jupiter nem is a Nap körül kering

Naprendszerünk ötödik bolygója, a Jupiter NAGY. Nem egyszerűen nagy, hanem óriási. Bár nagyrészt gázokból (hidrogénből és héliumból) áll a tömege két és félszer akkora, mint a Naprendszer összes többi bolygójáé együttvéve. Ez viszont azt jelenti, hogy a Jupiter és a Nap közti gravitáció középpontja nem a Napban, hanem egy kicsit odébb, a Nap felszínén kívül található.

Amikor egy kisebb tárgy egy nagyobb tárgy körül kering a világűrben, akkor nem az történik, hogy a nagyobb tárgy nyugalomban marad, a kisebb pedig tökéletes köröket ír le körülötte. Ehelyett mindkét tárgy egy kombinált gravitációs központ körül kering. Ha akkora méretkülönbség van a két égitest között, mint mondjuk a Föld és a sokkal nagyobb Nap esetében, a kombinált gravitációs központ valójában olyan kevéssé mozdul el a Nap középpontjától, hogy a jelenség elhanyagolható: a nagyobb test nem mozog, a kisebbik pedig köröket ír le körülötte.

Ugyanez igaz, ha a Nemzetközi Űrállomás és a Föld, vagy a Merkúr, a Vénusz, vagy akár a Szaturnusz és a Nap egymás körüli keringéséről beszélünk. A Jupiter azonban annyira nagy, hogy a két bolygó tömegközéppontja valójában 1,07 naprádiusznyira esik a Nap középpontjáról. A Nap és a Jupiter egyaránt ezen pont körül keringenek.

(IFLS)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik