Tudomány

50 millió éves spermiumot találtak

spermium (Array)
spermium (Array)

Az Antarktiszon, egy nyeregképző féreg megkövesedett gubójában fedezték fel a világ legrégibbi hímivarsejtjét.

Benjamin Bomfleur, a stockholmi Természettudományi Múzeum munkatársa és nemzetközi kutatócsoportja a Biology Letters című szaklapban mutatta be felfedezését. A szakértők egy nyeregképző féreg (Citellata) gubója 1,5 milliméteres szakaszának belső oldalát vizsgálták eletronmikroszkóppal. Eközben fedeztek fel hosszúkás, feltekeredett fonalakat, ostorszerű farokkal rendelkező magvas pálcikákat, azaz a jellegzetes nyeregképzőféreg-spermium részleteit.

A nyeregképző férgek ma ismert képviselői az orvosi pióca és földigiliszta. Testük enyhén kiszélesedő részében, a nyeregben választódik ki párzás során a spermiumot és petesejtet is tartalmazó nyálkás tok, ebben termékenyülnek meg a petesejtek. Egy ellenálló, fehérjedús folyadékkal teli gubó jön létre, amely ellátja a fejlődő lárvákat.

Miközben alig őrződtek meg a puha férgek és rövid életű spermáik fosszíliái, egyre több megkövesedett gubóra bukkannak a kutatók. A gubófalba zárt spermium igazán különleges lelet, az antarktiszi félsziget fosszíliákban gazdag tengeri lerakódásaiból származik – fejtették ki a kutatók.

Az állatvilág eddigi legrégibb ismert spermiumát egy 40 millió éves leletben, egy borostyánkőbe zárt gleccserbolhában találták. A most talált féregspermium hasonlít azon ma is élő gyűrűsférgekére, melyek rákokkal élnek szimbiózisban.

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik