Szórakozás

Fertőző betegségeket hozhat az árvíz

arviz(2)(210x140)(1).jpg (árvíz, )
arviz(2)(210x140)(1).jpg (árvíz, )

Az egészségügyi ellátórendszer zavartalan működését is figyelemmel kísérik a helyi védelmi bizottságok a dunai árvíz kapcsán.

A várható rendkívüli dunai árhullám, az esetleges kitelepítések, illetve az elhúzódó védekezés közegészségügyi szempontból is kihívást jelentenek. Az érintett megyék tisztifőorvosai részt vesznek a helyi védelmi bizottságok munkájában, emellett az Országos Tisztifőorvosi Hivatal szakmai támogatást nyújt az ilyenkor szükséges intézkedések meghozatalához. Megfelelő felkészüléssel az állampolgárok is sokat tehetnek saját maguk és környezetük egészségének megóvásáért.

Az árvízzel veszélyeztetett területeken az enterális úton terjedő fertőző betegségek (bélfertőzések) Magyarországon és a hazánkkal szomszédos területeken is ritkák. Így különleges járványügyi intézkedésekre, a lakosság széleskörű védőoltására jelenleg nincs szükség. Ám az árhullám levonulása után különös figyelmet kell fordítani a rovarok és rágcsálók irtására. A szúnyogok a csípés kellemetlen érzésén túl több fertőző betegség (pl. nyugat-nílusi láz) terjesztői lehetnek, a rágcsálók pedig az emberi fogyasztásra szánt élelmiszereket szennyezhetik ürülékükkel, vizeletükkel, amelyek így olyan fertőző betegségek terjesztői lehetnek, mint pl. a tularémia és a leptospirózis.

Árvíz idején kiemelten kell figyelni az általános higiénés szabályok fokozott betartására. Fontos a rendszeres, szappanos kézmosás és/vagy a különböző kézfertőtlenítő készítmények, kendők használata. Soha ne nyúljunk piszkos kézzel a szemünkhöz, a szánkhoz. A sebeket minél előbb, megfelelően el kell látni, hogy ezzel is csökkentsük a fertőzésveszélyt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik