Szórakozás

Orrdugulással nem élhetünk teljes életet?

Tűrni vagy nem tűrni? Ha a kérdés az orrdugulásra vonatkozik, egyértelmű, hogy a tünetektől való mielőbbi megszabadulás a cél.

Szaglószervünk belsejét állandóan nedves, érzékeny, csillós hámréteg borítja, mely a nátháért felelős rhinovírusok hatására megduzzad és váladékozni kezd. Ez annak a jele, hogy az orr “tisztogató” funkciója nem tökéletes. Ilyenkor az orr kifújása sokszor azért nem elég, mert a bőségesen termelődő orrváladék mellett a kellemetlenségek legfőbb oka, maga az orrnyálkahártya duzzanata felelős az orrdugulásért – írja a HáziPatika.com.

Dugulás, következményekkel

Az orrdugulás miatt akadályozottá válik a légvétel, és lassan áttérünk a szájon át történő légzésre. Ez a “váltás” sem marad azonban következmények nélkül: az így belélegzett levegő jóval hidegebb, azaz nem melegszik fel annyira, mintha orron át lélegeznénk. Ennek hatására a nyálkahártya mindössze néhány óra alatt kiszárad, és így nem tudja betölteni az előmelegítő szerepét.

Ha a levegő szűrése nem tökéletes, az alsóbb légutak teljesen “kiszolgáltatottá” válnak a fertőzésekkel szemben, innentől a garatgyulladás sincs kizárva. Amennyiben az orr éjszaka sem hagy nyugtot a betegnek, nehezen tud elaludni, nem tudja magát kipihenni.

Az orrüreggel az orrmelléküregek is összeköttetésben vannak, és az orrdugulás, a szájon át lélegzés ezekben az üregekben is szövődményekkel járhat. Mivel az orrdugulás miatt az üregek közötti kis rés elzáródik, a keletkező váladék fel tud szaporodni, és a pangó, kórokozókkal teli váladék könnyen felülfertőződhet például a streptococcusokkal vagy staphylococcusokkal. Ekkor jön a láz és fájdalom kísérte arcüreg- vagy homloküreg-gyulladás és az antibiotikumos kezelés.

Tovább olvasom a cikket! >>

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik