Kézi-Eb: Románia átgázolt rajtunk, súlyos vereség lett a vége

A román együttes az első néhány szoros perc után fokozatosan növelte előnyét, a szünetben már hat góllal vezetett, a második játékrészben pedig kiütésig vitte a meccset Helsinborgban, az első középdöntős mérkőzésünkön. Végül nyolc lett közte. Ilyen arányban világversenyen még nem kaptunk ki tőlük.

A magyar válogatott vasárnap este teljesen egyértelmű, sima vereséget szenvedett a világbajnoki bronzérmes Romániától (29-21) a női kézilabda Európa-bajnokság első középdöntő mérkőzésén. A magyar csapat se magát, se az ellenfelet nem tudta legyőzni, igaz, a sérültjeinkből lassan egy komplett kezdőt lehet kiállítani.

Mindettől függetlenül az biztos, nem tudtuk megismételni a Montenegró elleni remek teljesítményt. Rengeteg ziccert hagytunk ki, a védekezésünk puhány volt, a remek kapusteljesítményt megközelíteni sem sikerült . Janurik Kinga kapusunk elvesztését Kiss Éva egyáltalán, Szikora csak hébe-hóba tudta pótolni, és most már egyik legjobbunk, Triscsuk Krisztina sem biztos, hogy tudja folytatni.

A mérkőzés statisztikája

m4sport

statisztika

Kim Rasmussen úgy fogalmazott  a mérkőzést követőn, hogy, nem azt tettük, amit kellene.

Összeállítottunk egy játéktervet, amiben mindent megbeszéltünk, de nem sikerült ezt végrehajtanunk. Sok olyan dolgot csináltunk, amit nem úgy beszéltünk meg, mint ahogy a lányok a pályán megvalósították.

– mondta a svéd kapitány.

A román válogatott edzője, Ambros Martin kiemelte, a magyar csapatnak jelentős problémát okoznak a sérültjei. A Györ edzője úgy fogalmazott, nyilván más mérkőzés lett volna, ha valamennyi játékos Rasmussen kapitány rendelkezésére áll.

Női kézilabda Európa-bajnokság, középdöntő, 2. CSOPORT (Helsingborg):

MAGYARORSZÁG–ROMÁNIA 21–29 (9–15)
Helsingborg. Vezette:
Brunovsky, Canda (szlovákok)
MAGYARORSZÁG: Kiss É. – Bódi 1, Kovács A. 3, Görbicz 3, Kisfaludy, Klivinyi 3, Erdősi 2. Csere: Szikora (kapus), Szekeres, Triscsuk 3, Schatzl 1, Hornyák D. 2, Lukács V. 2, Mészáros R. 1. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
ROMÁNIA: Dedu – Chiper 3, Manea 4, Szűcs G., Pintea 1, Neagu 10, Iuganu. Csere:Ungureanu (kapus), Geiger 1, Buceschi 5, Zamfirescu 1, Florica 1, Udristioiu 3, Zamfir, Chintoan, Laslo. Szövetségi kapitány: Ambros Martín
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 4/5

A magyarok 96. egymás elleni mérkőzésükön 33. alkalommal kaptak ki Romániától.

Vereségével Kim Rasmussen szövetségi kapitány együttese pont nélkül áll a középdöntős csoportban, amelyben kedden Norvégiával találkozik.

56-60:
Mészáros Rea csökkenti nyolc gólosra a hátrányt 19-27, majd Görbicz passzát lefülelik, és Florica az üres kapuba lő. 19-28
Az utolsó öt perc immár az adok-kapoké. Mi hét a hat ellen szeretnénk mihamarabb gólt szerezni, ez többnyire sikerül, eközben a románok a cseresorral is tartják az előnyt. 21-29 – ez a vége

51-55:
Erdősi góljára ezúttal Manea válaszol 17-26, majd Erdősi lő gólt 18-26
Hajtanak becsülettel a csajok, de a két héttel ezelőtti meccshez képest túl nagy különbségnek tűnik Negau. Nekik minden bejön, nekünk semmi. Immár 18-27. Még soha nem kaptunk ki ilyen sok kapott góllal a románoktól – ezt leszögezhetjük, mert, itt nem sok babér terem nekünk úgy látszik.

46-50:
Kovács tör be a falba, bepattan szerencsésen 15-22
Negau,
aki a legutóbbi vb-n 63 góllal lett gólkirály, meglövi a 10. találatát. 14-23
Görbicz
szépít 15-23 – úgy néz ki, itt már csak a csoda segíthet.
15-24
-nél kipróbáljuk a 7-6 elleni támadójátékot. Bejön Hornyák 16-24
Lesáncolnak, majd lerohannak a románok, újra kilenc van közte 16-25

facebook.com
Görbicz Anita nyolc gólpasszal és három góllal járult hozzá a mérkőzéshez Forrás: facebook.com

41-45:
Hoppá, Kovács emel a hat mezőnyjátékos miatt üresen hagyott kapuba 14-20
Szikora véd, majd Dedu védi Mészáros ziccerét. Neagu azonnal büntet – 15-20 helyett 14-21
A románok többnyire úgy törnek be a falunkon, ahogy akarnak, de most Szikora remekül védi Geiger lövését, ellenben Klivinyi a túloldalon elkapkodja. Geiger a román ellentámadásnál megkapja az ismétlés lehetőségét és nem hibázza el 14-22 – újra nyolc van közte.

36-40:
Negau megdobja első gólját a második félidőben, 10-19, ami után Rasmussen időt kér. Próbál segíteni a svéd edző, de egyelőre semmit nem tudnak megvalósítani abból a lányok, amit kér tőlük.
No, Triscsuk lő egy remekbe szabott gólt 11-19
Kapnak egy hetest, Kiss jön be Szikora helyett a kapuba, no, ez igen! Meg van az első védése.
Lerohanunk, Geigert állítják ki, mert a levegőben lökik. Görbicz durrant mellé.
Bódi szépít 12-19 , de Buchesci is beveri 12-20
Szerencsére a románok elrontják a cserét, heten maradnak a pályán, ezért kapnak egy kétperces büntetést. Megint előnyben vagyunk. Erdősi szélről használja ki az előnyt 13-20

30-35:
Románia kezdi a második félidőt. Kovács Anna kimegy Neagura, szorosan próbálja fogni.
Szekerest sebtiben kiállítják. Oda az előny.
Bódi belül védekezik, kapnak egy hetest, amit Szikora nem tud hárítani 9-16
Görbicz
remekül dobja ki a szélre, Erdősi beveri, de rálép közben a vonalra, persze Udristiouiu nem teszi meg ezt a szívességet a túloldalon 9-17
Buceschi
lő egy gólt, majd utána Kovács Anna szépít az első világversenyén 10-18

Első félidő 9-15:

Összefoglaló: Úgy látszik Svédországban rengeteg a román vendégmunkás. Nem vagyunk ahhoz hozzászokva, hogy bárhol Európában leszurkolják a magyarokat, Helsinborgban ez történt. Hogy ez zavarja -e a magyarokat, vagy csak Neagu, aki egymaga bánt el velünk az első félidőben, azt nem tudjuk, de képtelenek voltunk tartani. A román gólok háromnegyedében benne van a világklasszis, valamit ki kellene találni ellene, mert a többi román játékos kevésbé hatékony. Erre 15 perce maradt Rasmussen edzőnek.

Az első félidő statisztikája:

M4sport
Forrás: M4sport

26-30:
Szikora védéssel indul az utolsó öt perc. Majd megint véd, de előtte Szekeres ellen ítélnek hetest és kiállítást. Buchescu értékesíti, hattal mennek a románok 8-14
Hátrányban vagyunk, kapus le, megpróbálunk 6-6 ellen szépíteni, de Dedu megfogja a ziccerünket.
Neagu meglövi a maga hetedik gólját, eddig ő ver minket, de nagyon 8-15
Tanácstalanok vagyunk, a helyzetek kimaradnak, nyolcszor adtuk el a labdát.
Klivinyiről kiállítják Pinteát, előnyben vagyunk, amit négy másodperccel a vége előtt Lukács Viktória értékesít 9-15
Öröm az ürömben, hogy legalább előnyben kezdjük a második félidőt.

21-25:
Hornyák lövi ki a jobb felsőt 7-11
No, mi a fene, Neagu is képes hibázni, a kapufát találja el, de Lukács a jobb szélről mellé lő, így nem tudunk feljebb zárkózni. Eddig háromból semmi a szélről. A hibát Neagu bünteti meg kilencről felugorva 7-12
Na végre, egy szélső gól: Schatzl Nadine 8-12
Hornyák
lövését Dedu védi ki, sajnos nem sikerült közelítenünk, amire válaszként Neagu meglövi a 6. gólját 8-13

16-20:
Neagu a 9 gólból hétben is benne volt, hármat lőtt, négynél ő adta a gólpasszt, valahogy ki kellene iktatni.
Szikora véd – végre, nagyon kell, hogy feljavuljon a kapusteljesítmény!
Triscsuk lő megint átlövésből egy nagy gólt! 6-9
Neagut
csak nem sikerült megállítani. 6-10
Triscsuk
forgácsolja szét a kapufát, a túloldalon Zamfirescu lő egy gólt hónalj alatt 6-11

11-15:
Lerohannak, Chiper átejti Kiss Évát. Sajnos a magyar kapusnak még nincs védése. 3-6
Triscsuk ereszt el egy bombát, de mekkorát! 4-6
Negau most átlövésből lő. 7/0 Kiss Éva mutatója, Szikorát cseréli be Rasmussen.
Görbicz talpról, hónalj alatt, ahogy szokta 5-7
Buceschi,
majd Negau ismét betalál 5-9
Nő az olló, a magyar kapitány azonnal időt kér.

6-10. perc:
A kezdeti rohanásnak vége, a jobb védekezést kimaradt helyzetek jelzik itt is ott is.

1-5. perc:
A magyarok kezdik a mérkőzést és Klivinyi góljával meg is szerezzük a vezetést. 1-0
Az ellentámadásból jön a válasz, Neagu, majd Manea is beveszi Kiss Éva kapuját. 1-2
Görbicz
egyenlít, majd Neagu ezúttal nem lő, hanem beadja centerbe, ahol Manea újra betalál 2-3
Iszonyatosan gyorsak a románok, Pintea talál be egy lerohanást követően román részről, de az ellentámadásból Klivinyi lövése megpattan és szerencsére a gólvonal mögött landol 3-4
Ezt a Maneát valahogy meg kellene fogni, Görbicz egy sárgáért cserébe próbálkozik ezzel sikertelenül, mert a román beállós a harmadik gólját is meglövi. 3-5

Előzmények:

Az a furcsa helyzet állt elő a női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének első mérkőzésén, hogy az ellenfél szövetségi kapitány, a spanyol Ambros Martin jobban ismeri a magyar válogatottat, mint saját csapatát.

Elek Gáborral még ő juttatta ki a válogatottat Svédországba, de két héttel a mai találkozó előtt, a Kárpát-kupa fináléjában Romániával csapott össze a magyar női kézilabda-válogatott Kolozsváron és öt góllal, 29-24-re nyert.

Ilyen előzmények után kezdte meg a melegítést a Románia elleni újabb, ezúttal komoly téttel bíró mérkőzésre Kis Rasmussen csapata, amely a csehek elleni történelmi vereséggel kezdte az Eb-t, majd a dánoktól is kikaptunk. A lányok Montenegró ellen kapaszkodtak bele az utolsó szalmaszálba és miután 21-14-re nyertünk, továbbjutottunk a középdöntőbe.

A magyar válogatott a középdöntőbe így nem hozott pontot, ezért a mérkőzés előtt a II. csoport hatodik helyén áll nulla ponttal.